6 стъпки преди франчайзинга

6 стъпки преди франчайзинга

От попълването на финансовите документи до обмислянето на витрините в бъдещите ви търговски обекти, когато става дума за франчайзинг, дяволът е в детайлите. Отплащането за всички тези усилия обаче може да бъде голямо. Франчайзингът е един от най-добрите начини да се популяризира бранда. С него бизнeсът расте бързо.

Така например франчайзингът носи самоо на американските фирми приходи от 1.3 трилиона долара годишно. От тях те плащат 153.7 милиарда долара на общо 7.9 милиона работници от франчайзинг бизнеса.

Когато един бизнес в САЩ реши да започне тази практика, обикновено се обръща към консултанти. Най-честите им съвети в началото, на етапа на намерения, са следните:

1. Познавай много добре бизнеса си отвътре и отвън. Насоките за следване, които ще се изпращат на всеки франчайз обект, най-вероятно ще са прецизни. Предприемачите обаче често са свикнаи да управляват свои компании според собствената си интуиция. Явява се проблемът те да възприемат и следват всички безкрайно дребни, но важни наставления, които ги задължава бранда. При това да ги следват всеки ден.

Франчайзърите няма да имат свободата да импровизират и ще трябва да им се казва как да вършат всичко, от подреждането на книгите до правенето на поръчки. Всяка стъпка в процеса трябва да бъде внимателно описана. Често собствениците на голям бизнес по този начин разбират или преоткриват основни неща от същността на компанията си. Изисква се задълбочено познание за вътрешните и външни бизнес процеси на фирмите. Американските бизнес медии сочат примери, в които собственици на компании са експериментирали, като са заставали зад гишето на продавачите в магазините им, за да се сдобият с по-реална представа преди да предложат франчайзинга.

2. Помисли за юридическа защита при проблеми. Разберете как ще можете да реагирате по договор, ако изпълнителят започне да не ви дава информация за финансовото си представяне. Говорете с правен консултант, за да уточните предварително възможностите за отказ от франчайзинга с него. В Северна Америка функционира Международна асоциация по франчайзинг, която споделя опит по темата.

3. Реши какво очакваш от плана да израснеш и да се разпространиш. За някои компании, които искат да станат франчайзинг, това може да означава покачване на разходите, дори в международен план. За други може да значи добавяне на много нови търговски обекти. Експертите препоръчват опити за растеж, който съответства на бизнеса.

4. Проучвай всеки кандидат. Когато някой иска да започне франчайз с името на фирмата, това не бива да се приема незабавно като отлична възможност. Той ще представлява бранда ви, затова потърсете система на място, чрез която да се информирате и осведомите, че той ще поведе компанията ви в правилната посока на новия пазар. Пресиленият ентусиазъм е присъщ на всеки бранд, който навлиза в бизнес средата на франчайзинга.

5. Постави правилните ограничения - без твърде много свобода, но не и прекалено строги. На изпълнителите трябва да се дават инструкции за назначаване, обучаване на служителите, фирмена етика. В същото време трябва да им се предлага определена свобода. Все пак, и те са собственици на малък бизнес. Вероятно ще имат различни идеи, които ще бъдат възпрепятствани от насоките, които им се дават. Голямата битка е да се балансира между съхраняването на идентичността на бранда и чувсвителността и таланта на всеки негов локален представител.

6. Подкрепяй партньорите. Бъди до тях. Дръж се професионално. Дори предприемачите, с които сте се свързали, да се оттеглят от ежедневната работа в бизнеса и да започнат да играят ролята само на надзорници, имайте им доверие докато смятате, че прекарват достатъчно време в обектите и ги познават добре. Изпитан показател за ефективността на един франчайзинг е наличието на интерес в същия географски и търговски райн да се отварят нови и нови от него. 

От списание Inc.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ