Дигиталният маркетинг навлиза и в здравната индустрия

Дигиталният маркетинг навлиза и в здравната индустрия

Индустрията на здарвеопазването обикновено изостава от останалите по отношение на маркетинга. Някъде, с около 2 години. Множество регулации на здравните власти диктуват как ще се поднася информация на пациентите. Налагат се забрани. Разглежда се под лупа съставът на продуктите и това е съвсем правилно. 

Може да бъде доста плашещо да се адапритат новите тенденции в маркетинга към здравния сектор, при една толкова стриктна регулация. Но и това се случва, разказва сп. Inc. 

Изданието дава пример с Рафаел Луго - хирург в болница в Хюстън. Той съдейства на други лекари да се свързват с пациантите по високотехнологични начини. От гледна точка на своя опит, Луго посочва, че дигиталният маркетинг вече е нещо съвсем задължително и полезно за модерните болници, медицински практики, за застрахователите, фармацевтичните компании, производителите на медицински технологии и другите организации в сектора на здравеопазването. 

По последни данни от изследване на Epocrates в Щатите и на други производители на медицинска техника, 96% от лекарите в страната имат смартфони, между 56% и 76% имат таблети. Множество изследвания са показвали, че употребата на смарт телефони от лекарите се е увеличила изключително. 

Освен това, други изследвания, цитирани от Луго, обръщат внимание, че над 80% от лекарите в САЩ използват десктоп компютри по време на работата си. Те ползват интернет търсачкии като Google при диагностицирането на болести и здравната грижа за пациенти. Освен това, чрез интернет се свързват със здравни организации. Това е причината дигиталният маркетинг да е много важен за работата им. 

Според изследането "Think With Google", 84% от пациентите в Щатите използват както оналйн, така и офлайн изтоници за търсене на болници. Търсачките докарват три пъти повече посетители на сайтовете на болниците, в сравнение с посещаемостта без търсене на тези сайтове. Хиляди пациенти търсят сайтове на болници в смартфона си, докато са в крачка. Използват устройството, за да си записват часове за прегледи. 

"Невъзможно е да се изгради стратегия без правилното онлайн съдържание", коментира Луго. "За да успеят в днешната развиваща се индустрия на здравеопазването, лекарите и болничните групи трябва постоянно да произвеждат ново съдържание, което не само съдейства те да бъдат откривани, но и им дава възможност да прихващат връзки с нови пациенти", коментира американският хирург. 

От публикации в блогове, до обновления в социалните мрежи, видеоклипове, е-книги, уебинари и други - има нужда да се публикува съдържание онлайн от представители на здравната индустрия. Социалните мрежи са добри канали за комуникация с аудиторията. Там хората могат да научават повече за нови здравни услуги и продукти. 

"От моята гледна точка на доктор, виждам голяма празнота в дигиталното маркетингово пространство за лекарите, така че сега активно помагам на други лекари и здравни организации да използват тези инструменти, за да откриват пациенти по икономиен начин, като просто предоставят стойностно съдържание и силно брандиране в техния пазар. Това наистина е ситуация, в която и двете страни печелят - пациентът и лекарят", допълва Луго. 

Въпреки че има дълъг път за вървене, дигиталният маркетинг променя дори най-тежките индустрии. Коя ли ще бъде следващата, изменена от него? 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ