Когато иновациите се раждат в Азия

Когато иновациите се раждат в Азия

Някои от най-завладяващите иновации на нашето време ще се появяват не в Щатите или в другите силни икономики, а в развиващите се пазари като Китай и Индия. Това прогнозира преди време в сп.AdvertisingAge авторката Натали Змуда.

Тя разказа за концепция, наречена "обратна иновация". Какво представлява? Това тенденция, свързана с всяко нововъведение, което е адаптирано първо в азиатския свят и след това мигрира към останалите пазари по света. Бизнес идея е, която променя пазара и идва от Азия. 

Компании като P&G, Levi’s, GE, Coca-Cola прилагат "обратно мислене в иновациите", разказа Натали Змуда. Pepsi Co., IBM, Cisco също са примери за бизнес, който е инвестирал първо в Азия. Те влагат в нови продукти с потенциално глобално влияние и ги представят първо на развиващия се свят.

Виджай Говиндарян, професор в американския колеж Дартмаут, разказва че обратната иновация може да промени трайно начина, по който големите компании на планетата правят бизнес. Според него интересът към ресурсите, таланта и инвестициите ще се пренасочи извън Щатите и Европа. Това ще създаде нови предизвикателства за практиките на маркетинга. "Логично е да видиш, че беден човек иска продуктите на богатия. Обърнатата иновация е точно обратното", казва професорът. "Защо един богат човек би искал продуктите на беден? Тук се явява необходимост от трансформация на мисленето в маркетинга и рекламата", продължава той.

Изпълнителният директор на General Electric Джефри Имълт и Крис Траймбъл, който също е професор в Дартмаут, за първи път представят концепцията за бъдещето на обърнатата иновация в статия за Harvard Business Review. Докато работят по проекта, те си дават сметка, че на американския пазар има редица подобни примери.

Например GE. Тази компания, също както други мултинационални марки, продава в САЩ същата екипировка за медицинска диагностика, както в Индия, с малко адаптации. Тази нейна практика произхожда от подход, наричан "глокализация". В него продуктите по-скоро се приспособяват към местния пазар, вместо да се предлагат нови. Само 10% от индийците могат да си позволят да използват апаратурата, предлагана от GE. Затова компанията предложи преносим апарат за електрокардиограми на батерии, който се продава на местния пазар за 500 долара. Изобретен като решение за индийските бедни провинциални пазари, където предлагането на машини за електрокардиограми за 20 хил. долара няма никакъв смисъл, през 2011 г. продуктът се продава и в САЩ.

Друг пример: напитката на Coca-Cola – Pulpy, разработена в Шанхай. Гигантът за бутилиране се насочва към Китай, за да запълни празна ниша, която открива на местния пазар. През 2005 г. той представя напитката Pulpy, която бързо се придвижва към масата на много от китайските семейства рано сутрин, докато закусват. През 2011 г. това е първата мултимилионна марка на компанията, разработена и представена за първи път на един от развиващите се пазари. За първи път опитана в Китай, тя се разпространява в 19 държава в Азия, Африка и Южна Америка. След това навлиза и в Турция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ