Къде да бъде разположен банерът?

Къде да бъде разположен банерът?

Банерът, този класически инструмент за интернет рекламиране, все още поражда дебати сред маркетинг експертите. "Има ли смисъл от него?", е водещ въпрос. "Разбира се!", могат да отговорят десетки компании, привлекли трафик чрез поставянето на банери в сайтове на медии. Други фирми изтъкват, че в последното развитие на рекламата онлайн - т.нар. native advertising, е много по-модерно и ефективно да слагаш в медийните сайтове и социалните мрежи рекламни съобщения, които се сливат с останалото съдържание, вървят естествено с информационния поток, приличат на новините, публикациите които не са рекламни, и не прекъсват потребителското преживяване в съответната медия. 

Какви още са мненията относно банера в цялата тази суматоха от гласове? Мнозина смятат, че той е добро рекламно средство, ако е поставен на подходящото място, където хората го забелязват. Става дума за онези интернет потребители, които не използват така обсъжданите програми за блокиране на рекламата в интернет (ad blockers). 

Около половината от интернет рекламата не се забелязва, посочиха редица проучвания още през 2013 г. Това създава кошмарен сценарий за рекламодателите. Те са изправени пред заплахата да хвърлят на вятъра парите си. Медиите пък се чувстват притиснати да ги уверяват, че работят като рекламен канал, след като доверието в тях е било разклатено.

Google и други фирми със силно присъствие в интернет пространството отговориха на създалата се ситуация с инструменти, които обещаха да подсигурят рекламодателите, че техните съобщения ще бъдат видени.

Едно от последствията от всички маркетингови изследвания, експерименти и промени, бе мнението, че рекламите, разположени в най-горната част на интернет страницата, не работят така добре, както се очакваше. Открай време се смяташе, че те са най-ефективни и затова се продаваха по-скъпо. Тази концепция в маркетинга обаче бе опровергана в един момент. След това повечето медийни сайтове заложиха на поставянето на голям, обширен банер най-горе в началната си страница. Това показа, че работи в епохата на таблетите. (Пример: вж. снимката на началната страница на сайта на в. "Ню Йорк Таймс" с банер на "Ролекс"). 

Имаше и доказателства в полза на тезата, че банерът най-горе вдясно не работи. Те бяха огласени от рядко срещан в информационния поток на маркетинга източник – не от дигитална агенция или маркетингова компания, а от американския вестник "Вашингтон пост". Негово проучване показа, че посещаващите интернет страници потребители бързо изместват началото на съответната страница надолу - веднага, щом влязат в нея. Така става много по-вероятно да обърнат внимание на рекламата в долните й части, а не на тази най-отгоре, която се продава по-скъпо.

"Маркетингът казва: Искам преди всичко импресии", коментира Джеф Бъркит – старши директор рекламни иновации и клиентски услуги във вестника. "Сега знам добре, че най-отгоре не означава най-видимо. Може да има някои реклами, които са по-долу и се представят по-добре", допълни той.

Между другото, въз основа на изследването си, "Вашингтон Пост" създаде рекламен прозорец - Superview, който да се бори с ефекта от бързото дърпане надолу на страниците. Той следваше потребителя в първите седем секунди на движението му по тях. След седем секунди се качваше обратно нагоре. Тестове с онлайн кампании на четири клиента са показали, че видимостта на рекламата отгоре се повишава по този начин с между 9 и 19 на сто. В единия от случаите степента на взаимодействие с потребителите се е покачила до 31%.

Важен бе фактът, че прозорецът не се намесваше в процеса на четене на посетителите страницата. Рекламните експерти на вестника посочиха, че успяват да постигнат това по няколко начина. Superview покриваше популярната графа с най-четените теми в сайта им през деня, но изчезваше след седем секунди, а ако потребителят го затвори напълно, престава да се показва пред него за период от 24 часа. Тези обстоятелства целят да премахнат раздразнението от поредното "преследване на рекламата". 

Други издатели в САЩ също въведоха подхода и преработиха дизайна на сайтовете си, за да увеличат видимостта на рекламата. Американското списание "Форбс" например създаде прозорец "разговори", който оставаше с читателите, докато се движат надолу по страницата. Освен това, то промени позицията на водещото си рекламно поле, за да повиши вероятността да бъде видяно от хората, които слизат надолу по страницата твърде бързо. 

Вие какво мислите? Къде е разположен банерът, който работи най-добре за рекламодателя? 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ