Ще се справим и без кръвопролития или защо времето на акулите в бизнеса е отминало
В днешния свят, който се нуждае от съчувствие, по-добре да си делфин
Конференция в Zoom. Главният изпълнителен директор Вишал Гарг, седнал на бюрото си, гледа през екрана към стотина служители, изправени пред незавидна съдба. Той се навежда напред и преди да обяви предстоящите съкращения, казва: "Когато го направих миналия път, се разплаках. Надявам се, че този път ще бъда по-силен."
Дали подобни думи ще успокоят съкратените служители? Вишал Гарг даде болезнено ясно да се разбере, че се интересува повече от собствените си реакции, отколкото от служителите.
Как се е стигнало до това? Как може ръководителите да са толкова безсърдечни? Малко преди това Гарг изпрати суров имейл, написан с главни букви. "ВИЕ СТЕ АДСКИ БАВНИ. ВИЕ СТЕ ГРУПА ТЪПИ ДЕЛФИНИ, А...ТЪПИТЕ ДЕЛФИНИ БИВАТ УЛАВЯНИ В МРЕЖИ И АКУЛИТЕ ГИ ИЗЯЖДАТ. ТАКА ЧЕ, ВЕДНАГА ПРЕКРАТЕТЕ ТОВА. СПРЕТЕ. ПРЕКРАТЕТЕ ГО ТОЧНО СЕГА. ИЗЛАГАТЕ МЕ!", написа той до служителите си.
Прав ли е? Оправдана ли е вярата на Гарг в силата на акулата? Заслужават ли си тежките атаки от позицията му на шеф? Заслужава ли си отстраняването на служители, на които им е писнало от подобна бруталност в името на краткосрочната печалба?
Аквариуми с акули, империи и самопровъзгласили се знаменитости са навсякъде - в LinkedIn, Facebook и Instagram. Поток от селфита, публикувани във всички посоки, за да привлекат внимание, повече кликвания и последователи. Яж или ше бъдеш изяден! Бъди първи! Бъди най-добрият!
Изчезващ вид
Днешният свят е объркващ за тези, които искат да успеят. Наистина ли това, с което можеш да блеснеш е да се похвалиш с това, че си наел Ламборгини, с което правиш обиколка на живо на огромно имение и да разкажеш на абонатите си колко лесно е да постигне същото в три прости стъпки? Трябва ли да се документира всяко пътуване до екзотични места, като се публикуват перфектно изрязани снимки на красива храна, безметежни гледки и добре отглеждано тяло в спортно облекло? Локдауните по време ковид-пандемията принуди всички да се запитат дали имаме нужда от всички тези знаменитости и техния живот на показ.
Но какво става, ако ръководителят се стреми към продуктивност, гръмко пиариране и печалба на всяка цена? Успехът на сериала Shark Tank, в който начинаещи предприемачи просят пари от алчни инвеститори в замяна на лъвския пай от бизнеса, за пореден път доказа, че предприемачеството е живо и здраво. Но, от друга страна, говори и за това, че успехът означава да седиш на висок стол и да гледаш отвисоко потенциалните наследници, за да изстискаш от тях всяка капка. Този филм като вирус разпространи идеята, че само едно помпозно селфи те дели от славата, богатството и последователите.
Какво обяснява безумния стремеж към статут на "акула"? Нима "Челюсти" не ни научи, че акулите не са сладки приятели, с които да плуваме заедно. Щом сме близо до тях, акулите ще ни разкъсат. Защо тогава хората се стремят да бъдат акули в кариерата или в живота? Акулите са егоисти. Те са амбициозни и са готови да погълнат всеки.
В един свят, в който липсва състрадание, подходът на акулите е провал. Наистина ли трябва да следваме този модел? Светът се нуждае от връзки, сътрудничество и коопериране. Точно това правят делфините. Те живеят на стада и правят много неща заедно. Те се вдъхновяват, помагат си, защитават се и се пазят взаимно.
Делфините не са обсебени от себе си и не са подвластни на егоистични стремежи. Те изграждат взаимоотношения. Как иначе ние като глобално общество очакваме да изкореним социални болести като расизма, глобалните пандемии или несправедливостта? Ще успеем само, ако сме заедно.
Това е пътят на делфина, а не на акулата.
Идеята за успеха в Shark Tank се разпада на парченца, когато виждаме как самозабравили се политици и лидери изграждат вселена около себе си.
Делфините вярват в силата на безкористността
Те подкрепят възвишени идеи и игнорират деструктивното. Делфините не се стремят да впечатляват всички, нито пък са обсебени от статута или социалната промяна. Те отделят по-малко време на имиджа и повече на създаването на вдъхновяващ живот. Вярват, че искреността винаги е по-висока от хвърлянето на прах в очите. Делфините вдъхновяват другите да бъдат по-добри, а ако хората не харесват техния подход, те просто продължават напред, знаейки, че са направили всичко по силите си.
Например в баскетболния отбор от НБА "Голдън Стейт Уориърс" треньорът Стив Кър учи играчите да бъдат част от безкористната сила - постоянно да си разменят поздрав "дай пет" с ръце, дори след лошо представяне, да подават, като дават шанс на другия играч да направи по-добър удар (дори да е безумна тройка), да хвалят другите играчи от отбора по време на интервюта, а не себе си. Стеф Къри и Клей Томпсън толкова приличаха на делфини, че ги нарекоха Splash Brothers
Делфините не зациклят на победата или на това непременно да са прави
Познавате ли човек, който смята, че само победата или правотата ще го направят щастлив? Делфините знаят повече. Те имат цели, които ги вдъхновяват, но не позволяват на победата да завладее живота им. Делфините се стремят да изградят силни взаимоотношения, да подкрепят по-малко щастливите си събратя и да променят света заедно с другите.
Те не вярват, че всичко зависи само от тях
Делфините допринасят за развитието на екосистемата. Те търсят начини да изграждат взаимоотношения с другите, като им обръщат внимание и изразяват разбиране. Не позволяват на технологиите да им пречат да развиват взаимоотношения. Винаги когато делфините получат внимание, те го споделят с другите - семейство, приятели и познати.
Делфините не смятат, че е под нивото им да подадат ръка
Когато другите пренебрегват нуждаещите се, делфините се притичват на помощ. Те са готови да дадат всичко от себе си с цялото си сърце. В това има нещо новаторско. Те не правят нещо само за показ, отмятайки точки със свършена работа. Влагат сърцето си в опит да помогнат на хората около себе си, дори с цената на собствения си комфорт. Когато дават, те не очакват нищо в замяна. Те не сключват сделки, а искат да бъдат катализатори на промяната.
Те не смятат, че успехът компенсира неуспеха у дома
Делфините поставят личния живот над служебните отношения. Те измерват успеха по хората, които означават най-много за тях. Това им дава стимул да се движат напред, като преодоляват предизвикателствата.
Делфините не пренебрегват здравето
Делфините не са мързеливи, те обръщат достатъчно внимание на съня, упражненията и правилното хранене. Давайки на телата си необходимите ресурси, те откриват най-големия си дар: способността да бъдат инструмент на неизчерпаемата доброта.
Те не мислят, че могат сами да променят света
Делфините не обичат да са в центъра на вниманието. Те знаят - промяната изисква екип, село, група от братя и сестри, които работят заедно като едно цяло. Те разчитат на съвместната творческа сила.
Източник: Fast Company
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.