Ако колегата ви удря бясно по клавиатурата...

Ако колегата ви удря бясно по клавиатурата...

Ако колегата ви удря бясно по клавиатурата...

Начинът, по който пишете на клавиатурата си, е ваш уникален подпис, разкриващ личността ви, смята Куентин Перинел, автор на рубриката за живота (и оцеляването) в офиса „Open space“ във Фигаро.  

„Фраполгията“ е забавна и образователна дисциплина, която представлява наблюдение и анализ на това как натискаме клавишите на компютъра си. Хората удрят с различна продължителност клавишите, докосват ги и отдръпват пръстите си, натискът има различен ритъм и различна интензивност. Всеки със своя маниер на използване на клавиатурата.

Първите проучвания на тази тема датират от 1980-те години и са направени в САЩ. Френската Национална комисия по информатика и свободи приема през 2011 г. начинът на натискане на клавишите да се изпозва като система за поведенческа биометрия – т.е. за идентификация чрез използване нефизически  характеристики, каквито са начинът на придвижване, писането на клавиатура, говоренето и пр. Фирмите имат право да използват тази техника за опознаване на служителите си, ако пожелаят.

Не е възможно, за радост, в тази дейност да бъдем шпионирани: събраните данни не са достатъчно точни, за да позволят да се идентифицира личността зад клавиатурата. Но са достатъчни за обособяването на категории.

В процеса на набиране на нови хора, например, това може да създаде предварителна представа за кандидатите.

Направих си забавен експеримент, разказва Перинел, наблюдавах колегите си в офиса как удрят френетично клавиатурите си и опитвах да позная какво казва това за тях, за да разбера някои от техните добре скрити тревоги или слабости. Направих го добронамерено, естествено.

Сред доминиращите профили можете да забележите сериозния и строг служител, който удря клавишите много равномерно, без нито една промяна в настроението. Права линия: чук-чук-чук... Човек се сеща за секретарката, която трака механично на пишещата машина.

Друг профил: неравното потропване по клавиатурата... което понякога се засилва, понякога се забавя и после следва отсечен удар върху бутона „entеr“, например. Тук можем да си представим служител, който е малко потиснат или емоционален, или  стресиран, или темпераментен.

Трети профил е на колегата, който не предизвиква никакъв шум, докато натиска клавишите и това го прави почти незабележим в офиса. Можете да си представите, че той е дискретен, срамежлив или хитър... или  просто малко мързелив.

За разлика от Перинел обаче не са малко специалистите по кибер сигурност, които откриват и заплаха от поведенческата биометрия. От една страна те са удобство при гарантирането на защитата в интернет за сметка на не винаги сигурните пароли, но от друга – възможност за идентифициране на потребителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ