9 книги, препоръчани от Елън Мъск

9 книги, препоръчани от Елън Мъск

9 книги, препоръчани от Елън Мъск

Ръководителите на най-иновативния бизнес в света имат особен вкус към подбора на литература. Бил Гейтс, например, обикновено препоръчва книги, тясно свързани с определени научни или исторически теми, които разглеждат в подробности личности, пробиви, казуси. Стив Джобс е имал афинитет към метафизичното като тематика. Други са интересите на Елън Мъск - една от най-идейните и събиращи внимание бизнес личности на Америка. 

Ръководителят на Tesla и SpaceX има свой набор от книги, които би препоръчал за четене, посочва в материал в списание Inc. колумнистът Джефри Джеймс. Ето как изглежда "списъкът на Мъск". 

  • "Бенджамин Франклин. Американски живот". От Уолтър Айзъксън. 

Защо е вдъхновяваща? Мъск е роден в Южна Африка, но винаги е имал влечение към Съединените щати, където взема няколко дипломи, създава свой бизнес и се сдобива с гражданство на 41-годишна възраст. Той гледа на Франклин като на американеца, който самият той би искал да бъде: комбинация от държавник, изобретател и бизнесмен.

Избран цитат: "Неговият морал е изграден върху искрена вяра в добродетелния живот, служба на страната, която обича, и надежда за спасение чрез добра работа. По тази причина прави връзка между частната и гражданска добродетел и подозира, че земните добродетели са свързани с тези в небесното царство заради оскъдните доказателства, които успява да събере за Божията воля. (...) В сравнение с негови съвременници като Джонатан Едуардс, който вярвал, че хората са грешници в ръцете на разгневения Бог и спасението става само чрез милостта му, възгледите на Франклин издават самодоволност. Донякъде са такива, но от друга страна са истински."

  • "Екатерина Велика. Портрет на една жена". Автор: Робърт К. Маси

Защо е вдъхновяваща? Мъск е заобиколен от интелигентни, креативни и красиви жени. Сестра му е известен кинорежисьор и продуцент. Първата му съпруга е успяла писателка, а втората (с която се събира и разделя) е актриса, учила физика и природни науки. Лесно е да се разбере защо Мъск е привлечен към историческа личност, която много прилича на жените в живота му.

Избран цитат: "Тя откриваше умението да кара хората да я харесват. Щом го усвои, го използваше изумително. Не ставаше въпрос за съблазнително поведение. София, а и по-късно Катрин, никога не е била кокетка. (...) Осъзна, че хората предпочитат да говорят, вместо да слушат, и то най-вече за себе си."

  • "Айнщайн. Неговият живот и Вселената". От Уолтър Айзъксън. 

Защо е вдъхновяваща? Първата диплома на Мъск е по физика. Трите му компании SpaceX, Tesla и Solar City разчитат на задълбочени и текущи познанията по физика и химия. Айнщайн е основоположник на съвременното ни разбиране за света, така че е логично Мъск да се интересува от неговия труд. 

Избран цитат: "Признателността към великолепието на науката е хубава черта на доброто общество. Така оставаме верни на детската способност да се учудваме от обикновени неща, като падащите ябълки и асансьорите."

  • "Хауърд Хюз. Животът, легенди и лудостта". Автори: Доналд Л. Барлет и Джеймс Б. Стийл.

Защо е вдъхновяваща? Хюз имал много тъжен и самотен живот. Въпреки гения си на изобретател и бизнесмен, той никога не постига нивото на технологичен успех, което търсил. Днес повече се помни най-големия му провал (“Смърчовата гъска“), отколкото успехите му. Шефът на Tesla гледа на Хюз като пример какво да избягва, отколкото да имитира.

Избран цитат: "Въпреди че умът на Хюз умело поглъщал сложна техническа материя, в него нямало място за човешки същества. Дори след години можел да си спомни подробности за ъгъла на предното стъклото на самолет, който е помогнал да построят, но напълно бил забравил името на инженера, с когото работил рамо до рамо месеци наред. Още от малък никога не дружал с момчета, не можел да се шегува и нямал другари в детството или приятели сред възрастните. Никога не търсел, а изглежда и не е имал нужда, от човешко общуване."

  • Ignition! От Джон Кларк

Защо е вдъхновяваща? Тази книга е разказ на един вътрешен човек за ранните години на ракетната техника. Тя улавя вълнението от проучването и развитието на технологии извън компютърната наука. Докато ние сме свикнали да разбираме технологичния прогрес чрез законите на Мур, само за няколко години тези инжинери успяват от изстрелване на малки метални тръби, които се побират в ръката ни, да достигнат изстрелване на двутонна метална капсула с трима души в нея чак до Луната. С начинанието си SpaceX, Мъск вижда себе си като продължител на тази идея. Забележка: Първоначално тази книга била отпечатвана при поискване, а сега е изключително рядка. Въпреки това, има онлайн PDF версия.

Най-добър цитат: "Намирахме се във вълнуваща и нова сфера, с неорганичени възможности, които светът ни предлагаше. Знаехме, че нямаме отговори на проблемите, които ни се изпречваха, но бяхме убедени в способността си да ги решим бързо и с удоволствие". 

  • "Търговци на съмнение". От Наоми Орескес и Ерик М. Конуей.

Защо е вдъхновяваща? Мъск вярва, че науката трябва да играе важна роля при определянето на правителствена политика. Тази книга обяснява как няколко учени, спонсорирани от корпорации, продължително печелили пари, посявайки под съмнение в обществото автентичността на различни научни проучвания. 

Най-добър цитат: "Случай след случай Фред Сингър, Фред Сайц и няколко други учени се съюзяват с мозъчни тръстове и частни корпорации, за да отправят предизвикателства към научните доказателства относно редица съвременни въпроси. В ранните години повечето пари за това усилие дошли от тютюневата индустрия; по-късно парите идвали от фондации, мозъчни тръстове и индустрията на изкопаемите горива. Тези учени твърдяли, че връзката между пушенето и рака не е доказана. Казвали, че колегите им грешат за рисковете и ограниченията на болестите, предавани по полов път. Спорели, че киселинният дъжд и озонавата дупка са причинени от вулкани. Обвинили агенцията по околната среда, че е преправила научното становище относно пасивното пушене. После, в продължение на почти две десетилетия те отхвърляли и съществуването на глобално затопляне."

  • "Структури. Или защо нещата не се разпадат". От Джей И Гордън. 

Защо е вдъхновяваща? Като физик Мъск оценява тази книга, защото тя обяснява по разбираем и забавен начин част от фундаменталното физическо поведение на много елементи.

Цитат: "Структурите съществуват в живота ни по толкова много начини, че не може да си позволим да ги пренебрегваме. Все пак всяко растение и животно, както и почти всички произведения на човека, трябва да поддържат по-големи или по-малки механични сили без да се счупят. Следователно, всичко е структура - от един или друг вид. Когато говорим за структури, трябва да се питаме не само защо сградите и мостовете падат и защо машините и самолетите понякога се чупят, но също и как червеите са добили формата си и защо прилеп може да прелети през розов храст, без да разкъса крилете си. Как функционират сухожилията ни? Защо получаваме лумбаго? Как птеродактилите са тежали толкова малко? Защо птиците имат пера? Как работят артериите ни?... Оказва се, че усилието да разбереш истинските причини защо структурите работят, а нещата не се разпадат, е било много по-трудно и е отнело повече време, отколкото някой е очаквал. Едва наскоро успяхме да попълним пропуските в знанията си, за да отговорим на някои от тези въпроси по полезен или интелигентен начин."

  • "Хиперинтелект. Пътища, опасности, статегии". От Ник Бостром. 

Защо е вдъхновяваща? Мъск нарече изкуствения интелект "най-сериозната заплаха за оцеляването на човечеството". Част от мисленето му е основано на тази книга, която обаче не звучи твърде плашещо като неговите думи.

Най-добър цитат: "Още от създаването на компютрите след 1940 г. се очертава машините да се изравнят с хората по интелигентност. Това означава да имат здрав разум и ефективна способност да учат, разсъждават, планират, за да посрещнат сложни предизвикателства с обработването на информация от разнообразни естествени и абстрактни домейни. По онова време появата на такива машини се очаквала след 20 години в бъдещето. Днес футуристите още казват, че интелигентните машини са на две десетилетия разстояние."

  • Zero to One. От Питър Тийл. 

Защо е вдъхновяваща? Мъск уважава Тийл, който е инвестирал в бизнеса му. 

Цитат: "Новите технологии идват от нови начинания – стартъпи. От създателите на САЩ, до Британското кралско научно дружество, малки групи хора, обединени от усещане за мисия, са променяли света към по-добро. Най-лесното обяснение за това е отрицателно: трудно е да развиете нови неща в големи корпорации, а още по-трудно да го направите сами. Бюрократичните йерархии се движат бавно, а силните интереси не поемат рискове. В най-лошите организации да се каже, че се върши работа е по-добра стратегия за напредване в кариерата, отколкото същинското вършене на работа (ако това описва компанията ви, трябва да напуснете веднага). В другата крайност, самотен гений би могъл да създаде класически образец на изкуството или литературата, но никога не би построил цяла индустрия. Стартъпите работят на принципа, че трябва да се сътрудничи с други хора, за да се свърши нещо, но също така трябва да се остане с достатъчно малък бизнес". 

Приятно четене!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ