Кажете на служителите си: "Пишете на ръка"
В Winter Session, производител на чанти и портфейли в Денвър, служителите не просто изработват голям брой продукти на ръка; те са насърчавани да си водят писмени бележки за производствения процес. Съоснователката Таня Флайшър казва, че „писането на хартия помага за разбирането и обработката на информацията на интуитивно ниво“, което води до по-висококачествено производство.
Мозъкът реагира различно – а според изследвания, и по-добре, когато използвате лист и химикал вместо компютър или смартфон. Проучвания разкриват, че представянето на студентите на тестове се подобрява, когато по време на лекции водят записки в тетрадките си, вместо на лаптопите, както и че децата, които се учат да пишат на ръка, се справят по-добре с разпознаването на буквите от онези, които се учат да пишат на клавиатура.
Други изследвания сочат, че работата на компютър понижава концентрацията и волята. В новата си книга, Deep Work, Кал Нюпорт, писател и професор в Georgetown University, смята, че постигането на свръхконцентрация върху една-единствена задача е ключът към високата продуктивност. Той е убеден, че писането на хартия е чудесен метод за целта. (За да стигне до математическите теореми, съставляващи голяма част от изследванията му, той пише на ръка в тетрадка.)
Въпреки че липсват количествени научни доказателства за позитивния ефект от писането на ръка върху продуктивността, компаниите, които интегрират употребата на хартия в процеса на работа, отчитат позитивни резултати – от по-малко събрания до повече и по-добри идеи. Това може би обяснява „хартиения бум“, на който сме свидетели напоследък. Doane Paper, компания за производство на тетрадки от Канзас, Мисури, съобщава, че продажбите й за миналата година са се увеличили с 30% спрямо 2014. Тим Джейкъбсън, основател на Word Notebooks, отчита 844-процентов скок в продажбите за същия период.
Ето какви съвети споделят някои работотдатели за това, как да накарате хората си да преоткрият силата на хартията:
1. Направете го забавно!
За да мотивирате служителите си да пишат на ръка, представете заниманието като „гореща новост“. „Купувам тетрадки и ги раздавам на служителите си при всяка удобна възможност“, казва Паскал де Силва, съосновател на компанията за музикални приложения Keezy. Той обяснява, че работата с хартия засилва концентрацията на подчинените му. „Ако се опитвате да решавате всичките си проблеми с помощта на компютър, започвате да се вманиачавате по идеите си. Ако рисувате на лист обаче, накрая имате пред себе си един доста простичък, но гениален прототип“, обяснява той. Де Силва открива и че „хартиените“ хрумвания на служителите му често са по-изпипани от тези на компютър.
2. Правете бебешки стъпки.
Зак Симс основава Codecademy, за да преподава дигитални умения, но напоследък окуражава хората си да използват хартия все по-често – особено по време на събрания, – защото смята, че технологиите могат да бъдат разсейващи. Резултатът е по-кратки срещи, защото „хартията принуждава служителите наистина да присъстват и да мислят“, казва Симс. „Когато не се разсейват, хората са по-ангажирани и приключват работа по-бързо.“
3. Бъдете търпеливи.
Гади Амит, собственик на NewDealDesign – фирмата, която участва в дизайна на фитнес гривните FitBit, - предупреждава, че популяризирането на хартията сред персонала изисква упорство. „Младите дизайнери биват учени да вярват в превъзходството на компютрите“, казва той. Амит насърчава хората си да пишат на лист поне веднъж на ден. Според него, бъркотията на писането и рисуването на ръка ги кара да се отърсват от предубежденията. Веднъж, когато помолил служителите си да скицират идеите си за носим фитнес тракер, той забелязал някаква драсканица в ъгъла на един от листовете. Тази драсканица в крайна сметка се превърнала в основата за една наистина печеливша концепция.
Саки Нафо, писател на свободна практика, за Inc.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.