От основател до успешен мениджър - стъпките на растежа
Всеки предприемач мечтае да основе компания, която да пожъне голям успех. Но докато мечтаем, не е трудно да пренебрегнем какво ще се случи с бизнеса ни и с нашата роля в него, когато тази мечта стане реалност.
Щом клиентите започнат да се стичат, компанията се нуждае от лидерство и стратегия, които да разчистят пътя напред. Накратко, основателят става излишен – необходим е добър мениджър.
А мениджмънтът може да е голямо предизвикателство. И все пак, ако влезете в новата си роля, имате голям шанс да изпълните обещанието си към новооснованата компания и да оставите наследство.
Предлагам ви няколко стъпки, които ще улеснят прехода от основател към мениджър:
1. Създайте мисия, а не визия
Стартирането не бизнес се върти около вашата визия и това, да разберете дали теорията ви е приложима в реалния свят. Но щом компанията е основана, трябва да се фокусирате върху мисията: как ще приложите концепцията си така, че тя да проработи. Използвайте началната инерция, за да изградите план за действие към успеха.
2. Заменете бинокъла с бифокални очила
Успехът не се крие само в разбирането на пейзажа; трябва да познавате и квартала си. Направете присъствието си видимо и открийте своята ниша, като изпипате детайлите. Насочете вниманието си към приспособяването и позиционирането. Вече разполагате с добра идея за продукта си, познавате пазара и конкуренцията – възползвайте се. Търсете възможности да коригирате всеки един процес и да наберете допълнителна инерция. Всяко препятствие е възможност да усъвършенствате качеството, което предлагате, и да повишите продажбите.
3. Изхвърлете чертожната дъска
Вече сте доказали себе си и визията си, затова прекратете опитите да вървите назад. Мениджърът трябва да се стреми да усъвършенства това, което вече съществува, вместо да изобретява колелото при всяка следваща криза.
4. Обградете се с интелект
Мениджмънтът се гради на доверието и умението за общуване и работа с хора. С разрастването на организацията трябва да пуснете юздите и да се доверявате на новите гласове да управляват различните аспекти от компанията. Дайте на ЧР отдела си свободата да намира способни кадри, които подхождат на нагласата и културата на съществуващия ви екип. Приоритизирайте отношението и характера пред някои конкретни умения – добрите хора ще оправдаят очакванията ви.
Щом създадете качествен екип, уверете се, че го използвате в своя полза. Делегирайте възможно най-много и вярвайте, че хората ви ще изпълнят възложените им задачи. Не им стойте на главата. Вместо това се доверявайте и се радвайте на успехите – така правят добрите мениджъри.
На истинските ръководители не е нужно да се вторачват в управлението и да раздават заповеди. По-важно е да довършат започнатото. В началните етапи на една компания има достатъчно неясноти, затова е лесно да се загубите, ако не гледате по-голямата картина. Не зяпайте хоризонта, когато имате проблеми в собствения си двор.
Да си основател значи да формулираш свои идея и визия за бъдещето. Мениджмънтът е свързан с нещо много по-дълбоко – той е шанс да усъвършенствате всеки аспект от бизнеса си. С подходящите усилия и фокус можете да превърнете ранния си успех в дълготраен триумф.
Пер Байлънд, професор по предприемачество в School of Entrepreneurship към University of Oklahoma, за Entrepreneur.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.