Деца пред екрана – скритите рискове

Деца пред екрана – скритите рискове

От най-ранна възраст детето непрекъснато е изложено на електромагнитните лъчи. Те се излъчват от бейбифона, уоки-токи и всякакви джаджи, с които майката го следи, наблюдава и слуша.

По-късно идва ред на играчките с батерии - буболечки, животни, камиони, влакчета, самолети, които са радиоуправляеми.

В следващата възраст то взема в ръце таблет, мобилен телефон или конзола за видеоигри, които често са предназначени за по-голяма възраст. Затова френската Агенция по санитарна сигурност съветва как от ранна възраст да ограничим излагането на вълните с обяснение, че негативните им ефекти върху здравето все още не са напълно изследвани.

Интернет поколение

Децата, родени във века на интернет, от най-ранна възраст са пред компютъра, смартфона, таблета.

Какви капани крие екранът? Страда ли от това паметта? Френски психолози дават отговор на част от въпросите в списание Psychologies.

Ние знаем, че мозъкът на детето се променя с висока скорост", обяснява психоложката Антоан Пелисоло професор в болница „Питие-Салпетриер“ в Париж. - Това, което подценяваме, е какво става с мозъка, когато той няма достатъчно време да се възстанови. Доказахме, че между две различни задачи отделни участъци в мозъка общуват по начин, който все още не познаваме. Няма начин да измерим този процес – засега той остава загадка за науката.“

Това, което е сигурно, е че децата на практика повтарят едно и също действие, което развива уменията им – визуално-пространствено, рефлекси, възможност за бърза реакция.

Ако обаче нямат стимул, който за кратко време да прикове вниманието им, те се справят изключително зле.

Целият текст четете на noviteroditeli.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ