Европейски учени създават работен екзоскелет

Политика за бисквитки

Дванадесет изследователски институции от седем европейски страни се заеха с изработването на работизиран скелет, който може да бъде носен от работниците във фабрики. Технологичният костюм ще бъде със срок на употреба три години, посочва Би Би Си. Проектът „Екзоскелет за работната сила” е вече в ход, финансиран от еврофондове.

Производители са италианската автомобилна компания Fiat и френската фирма за рециклиране на автомобили Indra. Те ще предложат ситуации от производството, в които костюмът ще бъде потребен и ще помогнат в тестването му.

Европейският съюз финансира начинанието с 4,5 милиона евро. Идеята е да се преодолее трудността в изпълнението на много от механичните задачи на работниците в заводите. В Indra например, където се разглобяват много различни видове автомобили, само хора, не роботи, могат да управляват сложните трудови процеси. Освен това, заради големите тежести във фабриките, работниците са подложени на риск от развитие на здравни проблеми.

До момента бяха изработени екзоскелети за военна употреба в САЩ, както и в Япония - на помощ на хората с увреждания и възрастните, които могат да проходят отново. Индустриалната употреба на технологията е важна стъпка напред, коментира професор Ноел Шаркий от университета на Шефилд.

Основен проблем засега е притеснението при употреба на роботизирания механизъм от хората, които все още се тревожат за безопасността си и трудно свикват да правят естествени движения с него, без да мислят за присъствието му.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
Какво означават новите китайски покупки на селскостопански продукти от САЩ за световната търговия?
Добре свършената работа вече не е достатъчна за повишение
Разсекретените файлове за НЛО на сайта на Пентагона регистрираха над 1 милиард посещения
Министърът на културата: Кабинетът решава за домакинството на "Евровизия" 2027 още тази седмица
Столичната община отваря за автомобили и трамваи част от бул. “Ал. Стамболийски“
Вицепремиерът: Ще правя бюджета перо по перо, данъците остават без промяна
Путин в Китай: Пекин балансира между Москва и Вашингтон след срещата със Тръмп