Живеем по-дълго от всякога, но страдаме повече

Живеем по-дълго от всякога, но страдаме повече

Живеем по-дълго от всякога, но страдаме повече

Продължителността на живота на хората по света се покачва, но живеем по-депресирани. Страдаме повече от хронични заболявания като артрит, диабет, болки в гърба. И прекарваме повече години тъжни и със замъглен ум. Това сочи проучване на университета на Вашингтон, цитирано от в. "Дейли Мейл".

Авторите сочат, че от 1990 до 2010 г. средното равнище на смъртността в световен план се е покачило от 59 на 70 години. Жените вече живеят около 5 години повече от мъжете. По-дългият живот обаче означава, че страдаме повече от заболявания на тялото и духа, които ни принуждават да прекарваме години в болка, физическа неспособност и умствено забавяне.

Хората в Скандинавия и Австралия живеят най-дълго, сочат авторите на изследването. Основните здравословни проблеми на хората днес не ги убиват, но ги правят по-болни. Живеем по-дълго от всякога с влошено зрение, сериозна загуба на слуха, лишени от възможността да се движим и да мислим ясно.

До тези изводи се достига след като са били прегледани данните на изследователи от повече от 300 институции в 50 държави. Сред останалите заключения се включва също, че недохранването пада към по-ниските позиции в списъка с причини за заболяването и смъртта на хората. За сметка на това злоупотребата с храна и преяждането се изкачват нагоре в "класацията" на най-големите причинители на заболеваемост. Тютюнопушенето и алкохолът надминават глада сред децата и стават съответно втората и третата най-честа причина за възникването на здравни рискове. В последните десетилетия като причина №1 за влошеното здраве в глобален план се е очертало високото кръвно налягане.

През 2010 г. 12,9 милиона души по света са починали от удар или сърдечносъдова болест – състояния, свързани с консумацията на твърде много храна или алкохол. 8 милиона са починали от рак. 1,5 милиона – от ХИВ/СПИН. 1,2 милиона – от други инфекциозни болести като туберкулозата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ