Излекуваха за пръв път дете от ХИВ

Излекуваха за пръв път дете от ХИВ

Излекуваха за пръв път дете от ХИВ

Американски лекари съобщиха, че за първи път в историята са излекували малко момиченце от ХИВ – вируса, който причинява СПИН, предадоха световните медии. Медиците се надяват, че пробивът може да доведе до разработването на ефективно лечение.

„Със затаен дъх се надявам, че вирусът на това дете няма да се върне”, заяви педиатърът Хана Грей от Медицинския център в Университета на Мисисипи, която е лекувала детето. „Имам причини да се надявам, че успехът ни ще доведе до проучвания, които да покажат как да лекуваме и други бебета, родени с вируса”, заяви тя.

Две и половина годишното момиченце е родено от майка, диагностицирана като носител на ХИВ вируса. Детето е заразено по време на бременността. То обаче се е родило твърде бързо, за да успеят лекарите да му дадат анти-ХИВ медикаменти преди появяването му на бял свят. Терапията започва в деня след раждането.

Детето е поставено на необичайно агресивен терапевтичен режим. Вместо да приема само едно антиретровирусно лекарство, то получава три – практика, която обикновено се използва като дългосрочно лечение на заразени бебета. Първото вливане е извършено едва 30 часа след раждането – няколко дни, след като кръвните тестове показват, че плодът е носител на вируса.

След по-малко от месец лекарите обявяват, че момичето е „функционално излекувано” – тоест, нивата на ХИВ вируса в кръвта му са толкова ниски, че стандартните тестове не могат да ги засекат. Лечението продължава 15 месеца, след което майката започва да се появява само спорадично.

Един ден майката и детето изчезнали, когато малката била едва на година и половина. Пет месеца по-късно те се върнали в болницата и лекарите очаквали, че детето вече проявява следи от болестта. Такива обаче не били намерени. Днес, 10 месеца по-късно, в организма на детето няма следи от вируса ХИВ.

Имунолозите от Масачузетс провеждат задълбочени тестове на кръвта на детето и откриват, че в нея има миниатюрни количества от ХИВ частици, но нито една от тях не е способна да се размножи.

„Това е чудо”, заяви директорът на центъра за проучване на СПИН „Емъри” Карлос дел Рио. „Това дете можеше да умре от инфекцията. Щастливата развръзка обаче е изключение, а не нещо, което се случва всеки ден.”

Случаят на малката е уникален от самото начало, обясняват лекарите. Днес децата рядко се раждат с ХИВ, заяви директорът на американския Национален институт по алергология и инфекциозни болести към Националния здравен институт Антъни Фаучи. В САЩ и други развити страни бременните жени, заразени с вируса, обикновено получават анти-ретровирусни медикаменти през първите шест седмици от бременността. Тази практика е намалила предаването на вируса от майка на дете от 25-30% до под 2%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ