Куба спря предаването на ХИВ от майка към дете

Куба спря предаването на ХИВ от майка към дете

Куба е първата страна, която успя да елиминира предаването на ХИВ и сифилис от бременна майка към дете. Тя може да се похвали с най-малкия брой заразени с коварните болести новородени.

Успехът се дължи на всеобща здравна програма, подобрен достъп до тестове за тези две болести и повишено внимание към майчина грижа.

Директорът на Световната здравна организация (СЗО) д-р Маргарет Чан заяви, че това е едно от най-големите постижения за човешкото здраве.

Всяка година в света близо 1,4 милиона жени с ХИВ забременяват. Ако не се вземат мерки, съществува между 15 и 45% риск от предаване на вируса към детето по време на бременността, раждането или кърменето. Този риск спада до 1%, ако се дават антиретровирусни лекарства на майките и техните бебета.

В Куба, според официалните данни, по-малко от 2% от децата, чиито майки са заразени с ХИВ, са родени с вируса - най-малкият възможен процент при съществуващите методи за превенция, съобщи Би Би Си.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски отхвърля предложението на Тръмп за размяна на територии с Русия
Доналд Тръмп и Владимир Путин ще се срещнат в Аляска на 15 август
Доналд Тръмп обяви, че е помирил "завинаги" Армения и Азербайджан
Кметът на Нагасаки предупреждава за риск от ядрена война, докато градът отбелязва 80 годишни от атомната бомбардировка
Южна Корея стартира проект за национален AI модел в технологична надпревара със САЩ и Китай
По какво се различават богатите хора от останалите?
Защо застрахователите се притесняват, че светът скоро може да стане незастраховаем
Журналист с две номинации за награда „Еми“ оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия