Немски учени: Има опасност от разпространяване на болестта полиомиелит в Европа

Немски учени: Има опасност от разпространяване на болестта полиомиелит в Европа

Разпространението на болестта полиомиелит в Сирия може да застраши съседните страни, а също и Европа. Това предупреждават германски експерти по инфекциозни заболявания в британското медицинско списание „Лансет”.

С масовото изселване на голям брой от сирийските бежанци към съседните страни и Европа, има риск вирусът да се разпространи отново в зони, в които не го е имало от десетилетия, предаде Нова телевизия. Световната здравна организация вече потвърди наличието на най-малко десет случая на полиомиелит в Сирия.

Според германските учени най-силно застрашени от разпространението на вируса са някои части на Европа, където обхватът на ваксинирането е нисък - като Босна и Херцеговина, Украйна и Австрия.

Полиомиелитът, наричан също детски паралич, е остро вирусно инфекциозно заболяване при хората, предавано по фекално-орален и въздушно-капков път. Източници на заразата са болни хора и вирусоносителите. Характеризира се с възпалителни изменения на сивото вещество на гръбначния мозък, вяли атрофични парализи, тежко протичане и висока смъртност. Причинява се от полиомиелитни вируси от род Enterovirus. Засягат се предимно деца на възраст 1 до 5 години.

Въпреки че около 90% от случаите на инфектиране протичат асимптоматично, вирусът може да предизвика различни симптоми при навлизането си в кръвта. При около 1% от случаите вирусът навлиза в централната нервна система, инфектирайки и разрушавайки главно двигателните неврони, което води до мускулна слабост и остра парализа. В зависимост от засегнатите нерви, парализата може да бъде няколко вида. Най-често срещан е спиналният полиомиелит, характеризиращ се с несиметрична парализа, обикновено на краката. Булбарната форма води до отслабване на мускулите, свързани с черепно-мозъчните нерви. Комбинацията от тези два вида се нарича булбо-спинална форма.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ