Откриха защо е изчезнала цивилизацията на маите

Откриха защо е изчезнала цивилизацията на маите

От дълги години учени се опитват да разгадаят как е изчезнала цивилизация на маите, процъфтяваща до 950 година на територията на съвременно южно Мексико и Гватемала. Като най-голяма вероятност за изчезването специалистите посочваха голяма суша.

От последно проучване, проведено от Юкатанския център за научни изследвания съвместно с университета в Саутхемптън става ясно, че не голяма, а съвсем малка суша е била достатъчна за изчезването на великата цивилизация, предава BBC

Учените са използвали сложни схеми за моделиране, за да изчислят промените в обема на падналите дъждове и нивото на изпарения между 800 и 950 година, когато е започнал резкия упадък на цивилизацията на маите.

„Понижението е било едва 25-40% от общото годишно ниво на валежите, но е било достатъчно, за да се изпари повече вода, отколкото е попълвал дъждът. Количеството на достъпната вода бързо е намаляло", констатира  професор Илко Ролинг от университета в Саутхемптън.

„Нарушаването на традиционния начин на живот и масовото опустошение на градовете най-вероятно е следствие от недостига на вода, особено имайки предвид, че дългогодишните суши често се повтаряли", добави той.

Сушата, реконструирана с помощта на научни модели, напомня на това, което някои учени прогнозират за този регион в близко бъдеще.

„Има разлики, но предупреждението е очевидно: това, което ни се струва за незначително намаляване на питейната вода, може да се доведе до сериозни, дългосрочни проблеми", смята професор Мартин Медина-Елизолде.

„Този проблем не е уникален само за Юкатанския полуостров, той се отнася за всички региони със сходни условия, където има високо ниво на изпаренията", добави той.

Дълги години археолозите продължават да спорят, коя е причината за упадъка на маите, чиято цивилизация е процъфтявала цели шест века.

Сред възможните причини, освен сушата, са гражданските конфликти, епидемиите и масовото изсичане на горите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ