Откриха нов ген на дълголетието

Откриха нов ген на дълголетието

Рядка генетична мутация може да се окаже ключът към тайната на дълголетието. Това смятат испански учени, които проведоха задълбочено изследване на т.нар екзом – участък от генетичния код, който всъщност отговоря именно за уникалното подреждане на гените във всеки организъм. Учените изследвали трима столетници и открили и при тримата рядка мутация на ген под името аполипопротеин B, известен в медицината още и като носителя на „лошия холестерол”, съобщава New Scientist.

Науката отдавна предполага, че дълголетието се дължи на редки генетични мутации. Провежданите до момента изследвания обаче са били концентрирани върху малки участъци на ДНК-то и затова най-вероятно са ги пропускали, коментира изданието.

Тимоти Кеш от Националния център за изследване на рака в Испания и негови колеги обаче успели да изследват целия екзом на трима столетници и четирима техни братя и сестри, също сълголетници. След това сравнили резултатите с екзомите на 800 дущи със средна по популация продължителност на живота.

Така установили ,че в генетичния код на всички дълголетници фигурират мутации на гена аполипопротеин B. Белтъкът, кодиран чрез този ген, всъщност предизвиква натрупването на лош холестерол по стените на кръвоносните съдове, което често води до атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания. Откритите мутации най-вероятно намаляват съдържанието на лош холестерол в кръвта, смятат учените. В момента те провеждат обстойни кръвни анализи, за да проверят хипотезата си и ако тя се окаже вярна, ще е още едно сериозно доказателство в подкрепа на тезата колко е важно здравето на сърдечно-съдовата система за продължителността на живота.

Според други изследвания, още един ген с влияние върху транспортирането на холестерин - аполипопротеин E също има важна роля върху продължителността на живота. Вече е установено, че полезните мутации на този ген намаляват риска от болестта на Алцхаймер.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ