Откриха нов тип свръхнови

Откриха нов тип свръхнови

Астрономи откриха нов вид свръхнови, които се образуват в двойните звездни системи. Астрофизици от Харвард са класирали 25 новооткрити свръхнови към класа Iax – по-малко ярки представители на типа Ia, обясняват учените. Новокласираният вид е уникален с това, че в процеса на образуване звездата от типа бяло джудже не се унищожава напълно при взрива. Вследствие на това избухването на свръхновата е слабо и много по-трудно за засичане от земните уреди.

Този тип свръхнови се среща само в двойни звездни системи, където едната от звездите е бяло джудже (небесно тяло, около 100 пъти по-малко от Слънцето, но подобно по маса). Втората звезда в системата закономерно се превръща с времето в червен великан, в който почти не остава водород, а преобладава хелият. Бялото джудже „краде” маса от едрия си съсед и така увеличава собствената си. Когато тя достигне критична точка, в джуджето се отключва реакция на въглеродно изгаряне, което на свой ред води до изригването на свръхновата.

Изучаването на различните типове свръхнови е от ключово значение за разбирането ни на Вселената. Така изследването на свръхновите от типа Ia позволи на учените през 1998 г. да забележат, че Космосът се разширява с определено ускорение. През 2011 г. австралиецът Браян Шмид и американецът Адам Рийс получиха Нобеловата награда за физика за това откритие.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?