Полимерен пластир, вдъхновен от природата, лекува по-ефективно рани

Полимерен пластир, вдъхновен от природата, лекува по-ефективно рани

Полимерен пластир, вдъхновен от природата, лекува по-ефективно рани

Американски биоинженери предложиха нова техника за съединяване на тъканите и лекуване на рани. Принципът на сцепление е заимстван от дребни паразити, обитаващи вътрешностите на някои риби, съобщава Science Now.

Новите хирургически пластири от полимерни материали са осеяни с микроигли, които задържат крайщата на разкъсаната кожа по-здраво, отколкото хирургическите конци. Така червейчетата от вида Pomphorhynchus laevis зацепват хоботчетата си в стените на рибите черва, за да се закрепят по-добре. В новия пластир твърдото полистиреново ядро на 700-микрометровите иглички пробива кожата. След това тънкият слой хидрогел, нанесен върху игличките, увеличава обема си, за да задържи пластира на място. Този гел е идентичен с използвания в памперсите и дамските превръзки, който се разширява, когато се намокри.

Тестовете показаха, че пластирите са три пъти по-ефективни от хирургическите конци, а притова са много по-малко инвазивни и травматични за пациента. Алергичните реакции също са малко вероятни заради липсата на химически адхезиви в изобретението. Теоретично пластирите могат да се използват и за вътрешни разкъсвания, а учените са убедени, че технологията може да се използва и за инжектирането на белтъци, лекарства и други терапевтични субстанции на пациентите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ