Създадоха паркинсонови клетки в изкуствена среда
Американски изследователи успяха да създадат в лабораторни условия човешки мозъчни клетки, които са точно копие на клетки на пациент с генетично заболяване от Паркинсон. Този пробив означава, че вече те ще могат да проследят детайлно как мутациите в гена на хората водят до отключването на това заболяване. Освен това напредъкът им предлага реалистичен модел за тестване на последвалото лечение. Такъв модел досега липсваше и това пречеше на проучванията.
Екипът, който работи по експеримента, е заявил пред Nature Communications, че постижението му „предизвиква играта“. Това е първият случай, в който човешки допаминови неврони са били създадени, обясни д-р Джиан Фенг, ръководител на изследванията. Досега учените не можеха да изследват болестта в човешките неврони.
Мозъкът на пациентите е изцяло интегриран. Невъзможно е да се добият живи човешки неврони за изследване, обясниха още те. Изследването на човешки неврони е от кричино значение за усилията на специалистите да разберат повече за болестта, тъй като в животинските модели липсва генът на това заболяване и животните не страдат от тази болест. За да създадат в лабораторни условия такива гени учените са използвали техника, прилагана по-рано, с която се превръщат клетки на кожата в мозъчна тъкан.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.