Трансплантираха женска утроба в Швеция
Шведски лекари направиха революционна стъпка в медицински проект за борба с безплодието. Те трансплантираха матка от пациентки с роднинска връзка на девет жени на около 30-годишна възраст, родени без детероден орган или с отстранена утроба заради лечение от рак на шийката на матката.
Целта е скоро жените да забременеят чрез изкуствено осеменяване, информира агенция АП. Експериментът е пионерски и има за цел да тества дали е възможно чрез трансплантация на матка да се възстанови напълно детеродната способност.
Животоспасяващите трансплантации на жизненоважни органи като сърца, бъбреци и черни дробове са медицинска практика от десетилетия. Трансплатацията на матка в Швеция е първа по рода си като интервенцията е с временно действие - матките са поставяни само, за да дадат живот, след което ще бъдат отстранявани. Експериментът прехвърля граници в медицината и е повод за нови дискусии, свързани с моралния аспект на практиката.
Досега имаше два опита за такива трансплантации – в Турция и Саудитска Арабия. И при двата не се стигна до успешно раждане на здраво бебе. Учени във Великобритания, Унгария и на други места по света планират подобни операции, но Швеция е по-напреднала в областта.
„Това е нов вид операция. Нямаме учебник, от който да се учим“, обяснява в интервю за АП доктор Матс Бранстром от Университета на Гъотеборг, ръководител на екипа, работещ по програмата. По думите му пациентките, които вече са претърпели интервенциите, започнали през септември, към момента са добре.
Моралният аспект на експеримента идва от решението във Великобритания да се използват утроби, дарени само от умиращи или починали пациентки. Такъв беше и случаят в Турция.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.