Учени алармират: Идва краят на епохата на антибиотиците
Мутирането на бактериите, с което те стават все по-устойчиви към повечето известни и широко прилагани антибиотици е много по-голяма заплаха за човечеството от глобалното затопляне и други теоретично възможни мащабни катастрофи, опасяват се експерти.
Постоянното нарастване на броя на болестите, резистентни към сегашните антибиотични препарати, може да отключи апокалиптични сценарии – това тревожно предупреждение отправи Главният лекар на Великобритания Сали Дейвис в изявление пред парламента, цитирано от Daily Mail.
„След 20 години има опасност хората да умират от най-обикновени и банални инфекции, или след рутинни операции просто, защото ще сме изчерпали всички варианти за лечение с действащи антибиотици”, подчертава още тя.
„Бактериите се приспособяват, намират начини да оцеляват и мутират и в крайна сметка стават все по-силни и устойчиви – толкова много, че антибиотиците не могат да се преборят с тях. И колкото по-често хората използват антибиотици, толкова повече бактериите стават по-силни”, посочва д-р Дейвис.
Към днешна дата пеницилинът например вече е неефективен при стафилококови инфекции, ампицилинът не действа при инфекции на отделителната система, а ципрофлоксацинът е напълно безполезен при лечение на гонорея, даде пример тя.
Трябва да се има предвид също, че разработването на нови антибиотици значително се е забавило от началото на 90-те години на миналия век, тъй като за фармацевтичната индустрия в световен мащаб този отрасъл не е от най-печелившите и усилията се пренасочиха в нови области на медицината, отбелязва още д-р Дейвис.
Възможните методи за решаването на този проблем тя смята да изложи в официален доклад, който ще бъде публикуван през март.
В същото време Световната здравна организация също отправя предупреждение, че ако не бъдат взети сериозни мерки, ще настъпи краят на епохата на антибиотиците с непредсказуемо тежки последици за човечеството.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.