Учени: Може да се умре заради разбито сърце

Учени: Може да се умре заради разбито сърце

Учени: Може да се умре заради разбито сърце

Смъртта на партньора в живота може да доведе до нарушен сърдечен ритъм, който сам по себе си е животозастрашаващ, показват проучвания на датски изследователи.

Според изследванията на близо 1 млн. датчани рискът от развитие на опасно сърцебиене продължава близо година след смъртта на любим човек, като мъжете и жените под 60 г., чиито близки умират внезапно, са най-уязвими.

Опасността от сърдечни проблеми е най-висок между 8 и 14 дни след загубата, като след това започва постепенно да намалява, се посочва в проучването, цитирано от британския в. „Гардиън". След година рискът е почти същият като този при хора, които не скърбят.

Редица проучвания изследват обяснението на това защо хора умират скоро след смъртта на своя партньор в живота, посочва БГНЕС. Досега няколко изследвания са показали, че съществува по-висок риск от смърт, най-вече от сърдечни проблеми, за скърбящите съпруги и съпрузи, но все още механизмът на този риск не е ясен.

Последното проучване на датските учени се фокусира конкретно върху това колко вероятно е скърбящите близки да развият артериална фибрилация (предсърдно мъждене) - най-честия вид нерегулярно сърцебиене и рисков фактор за инфаркт и сърдечни проблеми.

Датските учени са обработили данни от периода 1995 г. - 2014 г. От разгледаната група хора 88 612 души са били диагностицирани с артериална фибрилация, а 886 120 са били здрави.

 „Рискът от развитие на нерегулярно сърцебиене за първи път е 41% по-висок при тези хора, които скърбят, отколкото при тези, които нямат опит с такива загуби", се казва в проучването.

Хората под 60 години имат 57% по-голяма вероятност да развият сърдечни проблеми, както и тези, чийто партньор е относително здрав месец преди смъртта си, т.е. умира внезапно.

Загубата на партньор се смята за едно от най-болезнените и стресиращи преживявания в живота. То може да доведе до психологични разстройства като депресия, както и липса на сън, апетит, злоупотреба с алкохол и други.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ