Учени откриха ценен механизъм за забавяне на стареенето
Учени от американския Институт “Солк” (Salk Institute) са открили механизъм за активиране и деактивиране на ензимa теломераза, който заема ключово място в процеса на стареене, пише Gizmag. Ензимът доизгражда окончанията на хромозомите, наречени теломери.
Теломерите, които приличат на накрайници на връзки за обувки, се скъсяват при всяко деление на клетките. Когато станат твърде къси, клетките не могат повече да се делят и органите и тъканите започват да дегенерират.
Учените смятат, че откритието може да помогне да се намери начин клетките да се делят безкрайно, без да дегенерират. Това от своя страна ще направи възможно органите на човешкото тяло да остават здрави дори при напреднала възраст.
Ензимът теломераза е обект на интерес на множество изследвания на процеса на стареене, заради способността му да изгражда наново теломерите, позволявайки на клетките да се делят безкрайно. Ензимът има собствена РНК-матрица, благодарение на която достроява и удължава теломерните последователности, предаде „Фокус”. В повечето клетки теломеразата е блокирана, но в стволовите и в половите клетки тя е активна.
Учените от Института “Солт” са установили, че ензимът има собствен механизъм на “включване и изключване”. Откриването на начин да се контролира този механизъм може да доведе до възможност за забавяне на скъсяването на теломерите и за регенериране на органите в напреднала възраст.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.