Учени създадоха рекордно трудна скоропоговорка

Учени създадоха рекордно трудна скоропоговорка

Различните видове скоропоговорки пораждат различни видове грешки, установиха лингвисти от MIT, Университета в Калифорния и още няколко изследователски центъра в САЩ. В хода на специално изследване по въпроса те успяха да създадат и изключително трудна скоропоговорка, с която участниците в експеримента не могли да се справят.  Тя се състои от шест думи: „pad kid poured curd pulled cod”. Част от доброволците, опитали се да я произнесат, до такава степен се затруднявали, че дори преставали да говорят за известно време, споделят учените. „Обещахме награда на този от участниците, който успее да повтори фразата бързо и без грешки 10 пъти”, казва един от водещите автори на изследването Стефани Шаттк-Хуфнагел. Тя обаче не уточнява имало ли е победител.

В хода на изследването на доброволците били предлагани два типа скоропоговорки: кратки, състоящи се от думи от типа „top cop”, които трябвало да бъдат повторени няколко пъти и дълги с наподобяване като „the top cop saw a cop top” или споменатата вече „pad kid poured curd pulled cod”. Учените записвали как доброволците се опитват да произнесат скоропоговорките и анализирали възникващите грешки.

Оказало се, че най-често срещаната грешка идва оттам, че хората се опитват да произнесат два звука едновременно – това явление учените нарекли „двойна атака”.  От своя страна „Двойната атака”  е два вида. В единия случай човек се опитва да произнесе два различни звука едновременно, а в другия „смесването” протича със задържане. Например, в първия случай вместо „top” доброволецът произнася нещо като „tkop”, а във втория, между двете съгласни може да се вмъкне гласен звук (напр. „tah-kop”). Учените също така установили, че кратките фрази стимулират възникването на грешки от първи тип, а дългите – от втори.

Изследването на скоропоговорките има непосредствено отношение към изучаването на механизма на звукоизвличане и работата на речевата зона на мозъка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ