Чувството за глад зависи от краткосрочната памет
Не сте в състояние да контролирате апетита си? Ново проучване, цитирано от сп. „Тайм”, показа, че гладът е пряко свързан с краткосрочната ни памет. Екип от британски учени е открил, че нивата на глада могат да се предскажат не според количеството изядена храна, а според количеството храна, което човекът е видял пред себе си – с други думи, колко лакомства си спомня.
Учените показали на 100 пълнолетни доброволци купи с малка или голяма порция доматена супа. След няколко часа станало ясно, че огладняването на участниците зависи не от това колко реално са изяли, а от това дали са видели голямата или малката купа.
Погълнатата храна се отразява на чувството на глад непосредствено след храненето, откриха британците. Два или три часа по-късно обаче краткосрочната памет поема контрола върху инстинктите ни и „командва” тялото да огладнее, ако в спомените на мозъка не е останал образът на достатъчно голяма порция.
„Винаги сме знаели, че очите са по-големи от стомаха, но може би е по-точно да се каже, че очите ни диктуват информация на стомаха”, смята психологът Сюзан Албърс.
Какво означава това за навиците ни? Проучването подчертава вредата от това да ядем пред телевизора или докато се занимаваме с нещо друго, защото разсейването „лъже” мозъка ни, че всъщност не сме се хранили достатъчно и ни кара да поглъщаме още напълно излишни за организма ни калории.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.