Канадска компания получи патент за 20-километрова кула

Канадска компания получи патент за 20-километрова кула

Канадската компания Thoth Technology планира да създаде ракетна площадка на ръба на тропосферата – най-ниския от трите слоя на земната атмосфера. Компанията получи патент да построи „космически асансьор”, който да се извисява на близо 20 километра от земната повърхност. Постройката би била почти 25 пъти по-висока от дубайския небостъргач Бурж Халифа, който в момента е най-високата сграда в света.

Предвид впечатляващите инженерски умения, необходими за построяването на Бурж Халифа, изграждането на 25 пъти по-висок небостъргач изглежда невъзможно. Но Thoth Technology има план. 

Компанията обяснява пред Tech Insider, че космическата кула ще се крепи на херметизирани „газови клетки” и ще бъде изградена от листи гъвкав материал, разделени на множество сегменти, по чиято дължина ще са разположени стабилизиращи устройства.

Тяхната „система за активно управление” ще регулира центъра на гравитация на кулата, така че той винаги да се намира над основата й, за да противодейства на влиянието на външни сили, като например урагани.

„Според изчисленията ни, центърът на гравитацията на постройката ще трябва да се коригира с 1 градус над основата, за да може тя да устои на ураган от пета степен”, казва представител на Thoth Technology.

Брендан Куин, доцент по космическо инженерство и планетарна физика в Нюйоркския университет и изобретател на технологията, казва в съобщение до медиите, че ракетната площадка ще е разположена на покрива, което ще позволява „едноетапно изстрелване в орбита, завръщане на върха на кулата за презареждане и повторно излитане”.

Но колко високо са 20 километра? Всъщност не са чак толкова много. Международната космическа станция е разположена на около 320 километра от земната повърхност, така че кулата би съкратила пътя с едва 1/16. Феликс Баумгартнер, който се превърна в първия човек, достигнал по-голяма скорост от тази на звука без летателен апарат, скочи от 39 километра височина през 2012 година. SpaceShipTwo на Virgin Galactic пък трябва да може да достига височина от 112 километра, но само в случай че си проправи път през смъртоносната катастрофа, с която завърши миналогодишният тестов полет.

Thoth Technology смята, че кулата ще позволи спестяването на 30% гориво в сравнение с традиционните ракетни площадки и ще „постави началото на нова ера в космическия транспорт”. Постройката може да бъде използвана и за генериране на енергия от вятъра, комуникации и туризъм.

Идеята не е нова. Футуристи от край време мечтаят за „кабел”, закотвен за Земята и простиращ се високо до космоса, чрез който да общуват по-лесно с обикалящите сателити или да снабдяват Международната космическа станция. Но изграждането на достатъчно високи и здрави „кабели” е изключително предизвикателство, тъй като стоманата би се пречупила под натиска на собствената си тежест. Може би планът на Thoth Technology да достигне само до стратосферата би решил част от тези проблеми, но изграждането на постройката все пак изглежда почти невъзможно.

Това, че компанията е получила патент, не значи, че кулата ще стане реалност. Патентът не дава право на строеж без разрешително. А и този шантав проект се нуждае от финансиране.

Засега асансьорът до космоса или 20-километровата кула изглеждат доста нереалистични и далечни. Но все пак е важно компаниите да започнат да мислят нестандартно – „извън кутията” и дори извън планетата, пише Tech Insider

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ