Археолози проучват първия храм, в който е проповядвал апостол Петър

Археолози проучват първия храм, в който е проповядвал апостол Петър

Археолози проучват първия храм, в който е проповядвал апостол Петър

Погребални камери от късната римска епоха и глинени съдове за дарения са открити по време на разкопки в древния град Антиохия в Южна Турция (сега Антакия, столицата на провинция Хатай). Това е първият път, когато археологическите работи се провеждат в жилищните райони на града, отбеляза турската информационна агенция Anadolu Agency.

Екип от 12 души от Археологическия музей в Хатай започна разкопки около скалната църква „Свети Петър” на 10 октомври.

„По време на разкопките открихме много помещения и погребални камери, съдове за дарения,  принадлежащи на хората, които са обитавали селището от късната римска епоха. Смятаме, че поклонниците са посещавали църквата и са купували глинените съдове, пълни със светена вода от църквата „Св. Петър“, посочи ръководителят на археологическите разкопки Айше Ерсой.

Скалният храм е посветена на основателя на църквата в Антакия – апостол Петър. Той е първият епископ на Антиохия и първият епископ на Рим, където е екзекутиран.  

Църквата датира от 4 век и се смята, че пещерата, в която се помещава, е собственост на един от авторите на евангелието свети Лука. Църквата става основно място за поклонение и играе важна роля в развитието на ранното християнство.

Антиохия (Антакия - на турски език) е основана от Селевк I Никатор – един от диадохите (приемниците) на Александър Велики. Градът процъфтява и под римско управление натрупва голямо богатство и влияние. През това време християнството пуска корени в града, където за първи път е въведен терминът „християнин“ за последователите на Исус Христос.

 Антиохия също е дом на редица ранни влиятелни християнски фигури, включително Свети Игнатий, който е бил мъченически убит в Рим през 110 г.

Въпреки че това са само първите разкопки в границите на съвременния град, необходимо е допълнително проучване, за да се разбере обхватът на древното му минало, заключи Ерсой.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ