Франция с блокирани летища, гари и училища от мощна протестна вълна
Масови стачки и улични протести заляха Франция в четвъртък, основно в секторите на транспорта и образованието, съобщават френските медии. Французите, недоволни от пенсионната реформа, организираха стачки на летищата в Париж, възпрепятствайки влизането в терминал 1 на летище "Шарл де Гол", заради което се натрупаха дълги задръствания на входа. Службата за гражданска авиация се опасява, че ситуацията ще се влоши и настоява за отмяна на 30% от полетите на летище Орли утре, 15% в събота и по 20% на летищата в Марсилия, Бордо и Лион. Наблюдава се затруднено движение по повечето линии на парижкото метро. Този проблем засегна и крайградските влакове.
В Лион протестиращи блокираха работата на гарата. Те излязоха на пътя със синдикални знамена, някои от тях държаха факли. Недоволните призовават за оставката на френския президент Еманюел Макрон. Много учители се присъединиха към стачката, 140 начални училища бяха затворени в Париж, както и много средни учебни заведения. По данни на столичното кметство 56% от училищните предователи са стачкували днес. Синдикатът на учителите претендира за 70% от стачкуващите професионалисти в Париж. Служители на редица училища в Руан, Марсилия, Тулуза и други градове на Франция също не отидоха на работа.
В Париж продължава стачката на служители на фирми, занимаващи се със сметосъбиране. По улиците има купища чували за боклук до препълнените кофи. От кметството на Париж коментираха пред канала BFM-TV, че обемът на несъбрания боклук в града към днешна дата е достигнал 9,6 хиляди тона. Според вестник Le Figaro редица магазини и ресторанти, разположени близо до Парижката опера, са решили да затворят по-рано от обикновено в четвъртък поради опасения, че протестиращите може да избухнат.
Освен това в някои региони на Франция, включително района на Париж и Нормандия, поради стачки има прекъсвания в работата на бензиностанциите. Повече от 240 протеста бяха планирани за днес. Властите изчисляват броя на участниците в тях на около 800 000 и се опасяват, че бунтовниците, включително представители на движението на жълтите жилетки, може да се присъединят към протестиращите.
На 20 март френското Национално събрание гласува два отделно внесени вота на недоверие към правителството, заради пенсионната реформа на Макрон, но френската парламентарна опозиция не успя да постигне необходимото мнозинство. Сега пенсионната реформа, с която възрастта за пенсиониране се вдига от 62 на 64 години, се счита за приета от Националното събрание. До прокарването на най-спорния закон от управлението на Макрон се стигна след като правителствот прибягна до вратичка в Конституцията. Законопроектът първоначално бе приет от горната камара на парламента - Сената, след което кабинетът прибягна до използването на член 49.3 от конституцията, който позволява приемането на закон без гласуване в Националното събрание.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.