Големите промени, които ще настъпят в пътуванията в Обединеното кралство и Европа през 2025 г. 

Големите промени, които ще настъпят в пътуванията в Обединеното кралство и Европа през 2025 г. 

Много международни пътници скоро ще трябва да се регистрират за онлайн разрешение, преди да кацнат в Обединеното кралство или в много държави от ЕС. 

Милиони пътници, които планират пътуване до Обединеното кралство, скоро ще трябва да се регистрират за онлайн оторизация, преди да кацнат - дори ако само преминават транзитно на път за крайната си дестинация. 

 От 8 януари 2025 г. посетителите от САЩ, Канада, Австралия и други неевропейски държави, които понастоящем не се нуждаят от виза за краткосрочен престой в Обединеното кралство, ще трябва да получат електронно разрешение за пътуване (ЕТА), за да влязат в страната, предаде BBC

За да получат ЕТА, пътниците трябва да попълнят онлайн формуляр и да платят такса от 10 GBP (приблизително 12,75 щатски долара). Кандидатите би трябвало да получат информация дали разрешението им е одобрено в рамките на няколко часа, но в някои случаи решението може да отнеме до три работни дни. Разрешението е валидно за многократно влизане в Обединеното кралство за престой до шест месеца и е със срок на действие две години или до изтичане на срока на валидност на паспорта на пътуващия - което от двете събития настъпи първо. 

Новото разрешение обаче не е предназначено само за неевропейци: от 2 април 2025 г. гражданите на ЕС също ще трябва да получат ЕТА, преди да влязат в Обединеното кралство. (Гражданите на Обединеното кралство, Ирландия и тези с валидни визи за Обединеното кралство ще бъдат освободени от това изискване). 

Според Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство разширяването на схемата за ЕТА (която досега се прилагаше само за граждани на седем държави от Близкия изток) има за цел да създаде по-рационална система за влизане, като потвърди правото на пътниците да влязат в Обединеното кралство, преди да са напуснали страната си на произход. Когато се качвате на самолет за Обединеното кралство, служителите на изхода ще проверяват статута ви по ETA чрез цифрова връзка с паспорта ви, като по този начин ще се намали времето и недоразуменията на граничните пунктове. Министерството на вътрешните работи също така заявява, че биографичните и биометричните данни и данните за контакт, събрани по време на процеса на кандидатстване, ще спомогнат за повишаване на сигурността чрез по-добро проследяване на движението на пътниците. 

„Това разширяване на ЕТА е значителна стъпка напред в осигуряването на ефективна и подходяща за цифровата ера граница“, заяви в изявление Сеема Малхотра, министър на миграцията и гражданството на Обединеното кралство. „Чрез лесни проверки, преди хората да стъпят в Обединеното кралство, ние ще запазим страната си в безопасност, като същевременно ще гарантираме на посетителите безпроблемно пътуване“, твърди тя. 

Разширяването на ЕТА в Обединеното кралство е само един от примерите за няколко нови програми за електронно влизане, които се въвеждат по целия свят.

От пролетта на 2025 г. ЕС ще изисква ново разрешение за пътуване за безвизови чужденци от 60 държави (включително Обединеното кралство, САЩ, Канада и Австралия), преди да им бъде разрешено да влязат в 30 държави от ЕС. Подобно на ЕТА, тази нова програма, наречена Европейска система за информация и разрешаване на пътувания (ETIAS), изисква от пътуващите за кратък период да подадат заявление онлайн, да заплатят малка такса (7 евро - приблизително 7,40 щатски долара или 5,80 паунда) и след това да изчакат до 96 часа за одобряване на заявленията. 

ЕС също така е готов да стартира отделна инициатива за цифрово наблюдение, наречена Система за влизане/излизане (EES), която използва сканиране на лица и пръстови отпечатъци вместо паспорти за идентифициране на граждани на държави извън ЕС. За разлика от ETIAS, тази нова мярка за сигурност (чието въвеждане беше планирано за ноември 2024 г., но беше отложено за 2025 г.) не изисква от пътниците да кандидатстват за каквото и да било, преди да започнат пътуването си. Вместо това пътниците ще бъдат регистрирани при влизане в някоя от 29-те държави от ЕС, които използват системата. 

 Според уебсайта на ЕС за информация за пътуванията целта на EES е да се модернизират граничните пунктове и да се ускорят дългите имиграционни опашки, които нараснаха с търсенето на пътувания след пандемията. Подобно на други цифрови системи за влизане, които се прилагат от години по света - като например в САЩ, Канада и Австралия - новата система за влизане има за цел да се бори с измамите с лични данни и с броя на хората, които пресрочват престоя си в ЕС. 

Не всички обаче са доволни от засилената цифровизация на процеса на влизане на границата. Критиците на разширената схема за ЕТА се опасяват, че допълнителната процедура и такса ще бъдат пречка за по-младите и по-малко заможни пътници. Други се притесняват, че тъй като държавите и регионите продължават да преминават към онлайн формуляри за влизане, те вече няма да получават паспортни печати, които отдавна заемат сантиментално място сред пътуващите. Съществува и обща загриженост за това какво ще се случи в случай на техническа неизправност. 

 „Тъжна съм за [цифровизацията на пътуванията] и също така съм загрижена“, казва Кита Жан, често пътуваща и член на Nomadness Travel Tribe, онлайн общност за цветнокожи пътешественици. „Паспортните печати са чудесен начин за документиране на спомените и за поглед назад, но те са добри и за случаите, когато процесите и технологиите се провалят“, коментира тя. 

Тъй като все повече места продължават да въвеждат цифрови системи за влизане и такси, само времето ще покаже дали тези нови промени ще помогнат за по-ефективното преминаване на границите или пътниците ще ги възприемат като неефективен и обременяващ ги процес. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ