Наследство в риск: Емблематични ледници ще изчезнат до 2050 г.

Наследство в риск: Емблематични ледници ще изчезнат до 2050 г.

Някои от най-емблематичните ледници в света ще изчезнат до 2050 г., според ново проучване на UNESCO в партньорство с Международния съюз за опазване на природата (IUCN), което алармира за ускореното топене в обектите на световното наследство.

Учените смятат, че все още е възможно спасяването на останалите две трети, ако покачването на глобалните температури не надвишава 1,5°C . Според UNESCO това ще e най-голямото предизвикателство пред делегатите на COP27 – конференцията за климата, която започва в Шарм Ел Шейх в неделя.

Петдесет глетчера са включени в Списъка на световното наследство на UNESCO. Те представляват почти 10% от общата ледникова площ на Земята. Най-високият сред тях е този до връх Еверест, най-дългият е в Аляска. В списъка е и последният останал ледник в Африка до вр. Килиманджаро.

Основният виновник е CO2

Мониторингът на двете организации сочи, че от 2000 г. досега ледници се оттеглят с ускорена скорост, вследствие на емисиите на CO2, които повишават температурите. 58 млрд. т лед се топи всяка година – това е еквивалентът на потреблението на вода във Франция и Испания. Процесът е отговорен за близо 5% от наблюдаваното покачване на морското равнище. Най-застрашени са глетчерите в Африка, Азия, Европа, Латинска Америка, Северна Америка и Океания.

Призив за действие

„Този ​​доклад е призив за действие. Само бързото намаляване на емисиите на CO2 може да спаси ледниците и изключителното биоразнообразие, което зависи от тях. COP27 ще има решаваща роля за намирането на решения на този проблем. UNESCO е решена да подкрепи държавите в преследването на тази цел“, подчерта генералният ѝ директор Одри Азуле.  

Световната организация за образование и култура призова за създаването на нов международен фонд за наблюдение и опазване на ледниците, който би подкрепил изследвания, би насърчавал мрежи за обмен на информация между всички заинтересовани страни и би прилагал мерки за ранно предупреждение и намаляване на риска от бедствия.

Несигурно бъдеще

Половината от човечеството зависи пряко или непряко от ледниците като източник на вода за битови нужди, земеделие и енергия. Те са стълбове на биоразнообразието, захранващи много екосистеми.

„Когато ледниците се топят бързо, милиони хора са изправени пред недостиг на вода и повишен риск от природни бедствия, като наводнения, а други милиони могат да бъдат изместени от произтичащото от това повишаване на морското равнище“, каза генералният директор на Международния съюз за опазване на природата (IUCN) д-р Бруно Оберле. Според него обявеният днес доклад подчертава „спешната необходимост от намаляване на емисиите на парникови газове и инвестиране в решения, които ще смекчат последствията от изменението на климата и ще позволят на хората да се адаптират по-добре към въздействието му“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ