Внучка на Джон Пол Гети стои зад активистите, залели с доматена супа „Слънчогледите” на Ван Гог

Внучка на Джон Пол Гети стои зад активистите, залели с доматена супа „Слънчогледите” на Ван Гог

Внучка на Джон Пол Гети стои зад активистите, залели с доматена супа „Слънчогледите” на Ван Гог

Айлийн Гети, внучката на прочутия милионер и меценат Джон Пол Гети, стои зад активистите, които заляха с доматена сума „Слънчогледите” на Ванг Гог. Тя е съосновател на фонда с нестопанска цел Climate Emergency Fund – организацията, с чиято финансова подкрепа бяха организирани няколко протеста за климата в Обединеното кралство, включително и вандалския акт в Националната галерия в Лондон.

Наследницата на петролния магнат е активен филантроп и никога не е работила в петролната индустрия, на която семейството дължи милионите си и по-точно от основаната от дядо ѝ компания Getty Oil. Когато старият Гети умира през 1976 г. тя е оценена на 6 млрд. долара (над 30 млрд. долара днешни пари). Texaco я придобива за 10.1 млрд. долара през 1984 г.

Непокорната внучка основава Climate Emergency Fund през 2019-а. Фондът предоставя грантове на активисти и протестиращи групи, опитващи се да спрат широкото използване на изкопаеми горива, често чрез гражданско неподчинение, пише ARTNews. Айлийн лично е дарила 1 млн. долара за екологични каузи, свързани с „извънредната климатична ситуация“, на Еxtinction Rebellion и.  

Подробностите за самоличността на Гети и нейното финансово участие в CEF попаднаха под светлината на прожекторите, след като двама активисти от Just Stop Oil шедьовъра в Националната галерия в Лондон по-рано този месец. Видеоклипът, на който активистката Фийби Плъмър обяснява причината за вандалския акт, завладя социалните мрежи.

Самата Айлийн Гети призна ролята си във финансирането на екоорганизациите. В статия за The Guardian тя отбелязва, че добивът на изкопаеми горива е направил семейството ѝ богато и призовава за преминаване към чиста енергия.

Освен, че повредиха „Слънчогледите” на Ван Гог , активистите на Just Stop Oil се залепиха за рамките на известни картини в Кралската академия, Художествената галерия и музей „Келвингроув” в Глазгоу и Художествената галерия в Манчестър.

Техните акции вдъхновиха за протести и двама германски активисти, които заляха с картофено пюре картината на Клод Моне Les Meules („Купа сено”), изложена в музея „Барберини” в Потсдам, Германия в неделя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ