Отстраняват се щетите, нанесени от обилните валежи от дъжд и сняг из страната

Отстраняват се щетите, нанесени от обилните валежи от дъжд и сняг из страната

Продължават работата по отстраняване на щетите, нанесени от обилните валежи от дъжд и сняг из страната през седмицата, предава БНР. Придошлите води следствие от пороите отнеха три човешки живота по Южното Черноморие - мъж беше открит в подземния етаж на хотел във ваканционното селище "Елените", тракторист-доброволец беше отнесен от приливна вълна, а граничен полицай загина в морето след преобръщане на лодката, с която е издирвал бедстващи хора.

До късно снощи продължи и евакуацията на хора от хотелите в "Елените". Те бяха настанени в почивни бази, в пенсионерския клуб и в училището в Свети Влас. 

Остава в сила обявеното бедствено положение в общините Несебър и Царево.

"Мостът на пътя между Арапя и Лозенец и мостът на Нестинарка са конструктивно здрави и хората могат да ги използват. Оттук нататък предстои почистване на всички населени места, подготвяне на преписки към Международната комисия по бедствия и аварии, отново да подадем обекти, които сме подавали и преди това, но които не са финансирани, за да може в кратки срокове да възстановим отново Царево от бедствието. Общината за пореден път ще подготви документация и проект, който да бъде подаден към Комисията по бедствия и аварии за корекцията на тази река. Защото веднага след бедствието през 2023 г. ние сме го направили, но не е получило финансиране", коментира пред БНТ кметът на община Царево Марин Киров.

Пътят от Царево за Малко Търново ще остане затворен, тъй като мостът след село Изгрев е срутен. Ще се изгради обходен път. Разрушенията в Царево са в резултат на огромното количество вода, категоричен е кметът. Окончателните данни са за паднали 450 литра дъжд на квадратен метър в село Изгрев. 

В община Етрополе беше обявено частично бедствено положение заради валежите, предизвикали падането на дървете, които блокираха пътища и корита на реки. На места се съобщава и за проблеми с електрозахранването. 

Продължава работата и по възстановяването на тока в няколко общини на област Монтана, както и в  отделни селища в общините Земен и Трън, където след падналия предната нощ сняг обстановката постепенно се нормализира. Продължава и разчистването на паднали дървета.

Все още е затворен проходът "Петрохан". 

Проблеми с електрозахранването има във Враца, Козлодуй, Бяла Слатина и Мездра. Критична остава обстановката в най-глямото село в община Враца - Згориград. Местните хора недоволстват, че при всяко влошаване на времето няма ток продължително време и този проблем не се отстранява с години. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Как ще се плащат данъците след въвеждане на еврото
Financial Times: Мошеници доказват с AI „автентичност“ на произведения на изкуството през застрахователи
Времето: Променлива облачност и силен вятър
Генералният секретар на НАТО отхвърля идеята за отделяне на ЕС от САЩ в сферата на отбрана
Съветът за сигурност на ООН с извънредно заседание
Последната сделка на Nvidia има една единствена цел – запазване на доминацията в AI
Дронове нарушиха дейността на летището в германския град Хановер