С внос на лекари от балкански държави се борим с недостига на квалифицирани здравни кадри

С внос на лекари от балкански държави се борим с недостига на квалифицирани здравни кадри

Гладът за професионалисти в здравния сектор е особено очевиден при лекарите, където се забелязва масов недостиг на медицински кадри.

Пример за това е специализираната белодробна болница във Велико Търново. Тя функционира с мултинационален екип, в който работят лекари от Турция, Русия и Сърбия. Въпреки трудностите за чуждестранни специалисти в здравеопазването, ръководството на болницата се опитва да преодолее кадровия дефицит с наемането на чужденци.

„Имаме огромни проблеми с медицинския персонал в България, но условията за легализацията за работа в медицината на чужденци са много трудни. Болницата предлага много добри условия за работа. Първо – възнагражденията тук са доста по-високи отколкото във всички останали лечебни заведения, и второ – болницата от доста време е акредитирана като база за обучение, който започне при нас, може да започне специализация“, коментира д-р Стела Денчева, управител на Специализирана болница по пневмо-фтизиатрични заболявания.

Младите лекари от чужбина харесват условията в лечебното заведение се чувстват много добре сред колектива на болницата.

Докато у нас намалява броят на квалифицирани медицински специалисти, техните чуждестранни колеги са привлечени и от модерните база и апаратура в болницата. Роля играят още възможностите за обучение и добрите финансови условия.

Според хора от сектора, в основата на кадровата криза стои не само заплащането, а и остарели политики от преди 15-20 години. Ако трябва да се спази съотношението на един лекар да се падат по две медицински сестри, недостигът от близо 17 000 вече става почти 29 000 медицински сестри.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ