С внос на лекари от балкански държави се борим с недостига на квалифицирани здравни кадри
Гладът за професионалисти в здравния сектор е особено очевиден при лекарите, където се забелязва масов недостиг на медицински кадри.
Пример за това е специализираната белодробна болница във Велико Търново. Тя функционира с мултинационален екип, в който работят лекари от Турция, Русия и Сърбия. Въпреки трудностите за чуждестранни специалисти в здравеопазването, ръководството на болницата се опитва да преодолее кадровия дефицит с наемането на чужденци.
„Имаме огромни проблеми с медицинския персонал в България, но условията за легализацията за работа в медицината на чужденци са много трудни. Болницата предлага много добри условия за работа. Първо – възнагражденията тук са доста по-високи отколкото във всички останали лечебни заведения, и второ – болницата от доста време е акредитирана като база за обучение, който започне при нас, може да започне специализация“, коментира д-р Стела Денчева, управител на Специализирана болница по пневмо-фтизиатрични заболявания.
Младите лекари от чужбина харесват условията в лечебното заведение се чувстват много добре сред колектива на болницата.
Докато у нас намалява броят на квалифицирани медицински специалисти, техните чуждестранни колеги са привлечени и от модерните база и апаратура в болницата. Роля играят още възможностите за обучение и добрите финансови условия.
Според хора от сектора, в основата на кадровата криза стои не само заплащането, а и остарели политики от преди 15-20 години. Ако трябва да се спази съотношението на един лекар да се падат по две медицински сестри, недостигът от близо 17 000 вече става почти 29 000 медицински сестри.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.