Защо Годината на Дракона не вещае нищо добро за намаляващото население на Китай ?

Защо Годината на Дракона не вещае нищо добро за намаляващото население на Китай ?

Защо Годината на Дракона не вещае нищо добро за намаляващото население на Китай ?

Китайската Година на Дракона се възприема в Азиатско-тихоокеанския регион като благоприятна година за раждане на дете - но това не е добре за намаляващото население на страната, пише CNBC. 

"Бебетата дракон" се очаква да бъдат успешни в кариерата си и да донесат благословии на семейството, според Джаселин Фанг, фън шуй майстор в Юан Жонг Сиу. В този зодиакален цикъл родените между 10 февруари 2024 г. и 28 януари 2025 г. ще бъдат класифицирани като "бебета дракони".

"Хората се стремят бебетата им да се родят в годината на дракона, вярвайки, че децата ще наследят необикновени лидерски качества и ще могат да събират влиятелна власт и да постигнат голям личен успех", казва Фанг пред CNBC.

Въпреки че хората в Китай също имат тези вярвания, раждаемостта в страната всъщност е намаляла през "годините на дракона".

В сравнение с предходните години от зодиакалния календар раждаемостта в Китай е намаляла с повече от 4% през 1988 г. и 2000 г. и с 9% през 2012 г., според статистическото бюро на страната. Коефициентът на раждаемост се отнася до броя на бебетата, родени през годината на 1000 души.

Броят на сключените бракове в Китай също намалява, тъй като младите двойки продължават да дават приоритет на кариерата си пред създаването на семейство. А в много азиатски общества извънбрачните деца са забранени. 

По данни на китайското статистическо бюро през 2022 г. са регистрирани само 6,8 млн. брака, което е с 10,5 % по-малко от предходната година и с 16 % по-малко от 2020 г. 

"Мисля, че тенденцията на спад все още ще продължи, въпреки краткия скок", каза Тей от Майбанк. "Тъй като азиатските общества стават по-богати, хората просто са склонни да имат по-малко бебета, тъй като хората стават по-образовани и фокусирани върху кариерата си ... Наблюдаваме това в почти всички напреднали азиатски страни." 

Жените съставляват около 45% от работната сила в Китай, което е повече от развитите азиатски икономики като Сингапур и Япония, сочат данни на Световната банка.

Без да си осигурят стабилна работа и без постоянни доходи, младите хора няма да имат нито увереността, нито финансовата стабилност да имат деца. 

"Те са склонни да отложат всяко от тези важни решения като брак и раждане на деца, докато икономическото им положение не се подобри", казва Сю пред CNBC. "Намаляването на богатството на домакинствата ще се отрази негативно на общия доход." 

След като през 2023 г. Китай бе изпреварен от Индия, сега той е втората по брой на населението държава.

От EIU заявиха пред CNBC, че броят на ражданията може да отбележи "малко увеличение" през 2024 г. и да достигне 9,7 милиона - само 700 000 повече в сравнение с предходната година. Фирмата прогнозира, че ражданията ще достигнат своя връх през 2025 г. - 11,57 милиона, след което ще намалеят до средно 10,2 милиона между 2026 и 2035 г., в сравнение с 15,7 милиона от 2011 до 2020 г.

За разлика от това, "в други части на Азия се наблюдава забележим скок на раждаемостта през последните години", казва Ерика Тей, директор на отдел "Макро изследвания" в Maybank.

Например в Сингапур раждаемостта се е увеличила с 21% през 1988 г. и с 8% през 2000 г. и 2012 г. 

Азиатският фолклор обаче може и да не успее да помогне за намаляване на раждаемостта в Китай, която може да продължи да спада "доста рязко", предупреждава Тей. Раждаемостта в Китай бележи секуларен спад, като от 22,37% през 1988 г. тя ще спадне до 6,39% през 2023 г.

Според Тианчен Сю, старши икономист по въпросите на Китай в The Economist Intelligence Unit, е малко вероятно тази година Китай да отбележи отчетлив ръст на раждаемостта, главно поради високата младежка безработица и икономическите сътресения в страната. 

През 2021 г. Китай премахна ограниченията за броя на децата, които всяко домакинство може да има, с цел да се повиши раждаемостта в страната. Въпреки това раждаемостта през 2022 г. спадна до 6,77 % от 7,52 % през предходната година и в сравнение с 8,52 % през 2020 г.

С изключение на студентите,14,9% от хората на възраст между 16 и 24 години в Китай са били безработни през декември, според месечните данни. За сравнение, равнището на градската безработица в Китай е 5,1 % за същия месец.

В Сингапур разходите се изправят срещу убежденията

Сингапурците също вярват, че е благоприятно да се роди дете през Годината на Дракона, дотолкова, че министър-председателят на страната насърчава двойките да увеличат семейството си.

"Сега е най-подходящото време за младите двойки да добавят "малко драконче" към семейството си", заяви министър-председателят Лий Сян Лун в петък в своето послание за китайската нова година.

"Надявам се, че моето насърчение ще подтикне повече двойки да опитат да се сдобият с дете, въпреки че знам, че това решение е много лично", каза Лоонг.

Раждаемостта вероятно ще отбележи "малък скок" през 2024 г., но през следващите години или ще се запази, или ще продължи да намалява, заяви пред CNBC Бусараван Тирауичичайнан, доцент и съдиректор на катедрата по социология и антропология в Националния университет на Сингапур. 

Раждаемостта достигна рекордно ниски нива през 2022 г., намалявайки с 8% спрямо 2021 г., на фона на нарастващото заможно общество, по-високите цени и нарастващото желание за живот "с два дохода, без деца", подчертават икономистите.

Градът-държава е класиран като най-скъпия град през 2022 г. в годишното проучване на EIU.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ