Данъчните облекчения за дарения стимулират благотворителността

Делът на хората, които даряват средства за благотворителност, е значително по-висок в страни, които предлагат данъчни облекчения на дарители. Това е изводът от проучване, проведено от Nexus, McDermott Will & Emery LLP и глобалната мрежа Charities Aid Foundation, заедно с партрньора им – NFP. Изследването е направено като част от Световната кампания за култура на филантропията на Nexus. То е под заглавие "Правилата, по които даряваме" и бе огласено днес.

Проучването  за първи път мери индекс на правителствената подкрепа за благотворителност. Един от най-важните му иводи е, че процентът на хората, които даряват пари за благотворителност е с 12 процентни пункта по-висок в държави, които предлагат данъчни облекчения за физически лица (33%), отколкото при тези, които нямат такава политика (21 на сто).

Изследването мери данъчни стимули и други аспекти на правилата за даряване, като ги наслагва с готовността на хората да дават, измерена чрез Световния дарителски индекс. Ето и още от по-важните изводи в него:

  • Влиянието на данъчните облекчения за дарения не зависи от степента на икономическо развитие на страната. През целия икономическия спектър страните, които предлагат данъчни облекчения за физически лица са и тези с по-високи дялове на средства, дарени за благотворителност.
  • Налице е несъответствие между подкрепата за корпоративни дарения и подкрепа за дарения от физически лица. Седемдесет и седем процента от страни предлагат някаква форма на данъчен стимул за корпоративни дарители, но само 66 процента са въвели и стимули за индивидуални дарители.
  • Докато повечето страни все пак имат политика за подкрепа на филантропията, само 46 процента от държавите, в които има данък наследство, са въвели данъчни облекчения за хора, които искат да завещаят имотите си с благотворителна цел.

Според изследването индексът на правителствената подкрепа за благотворителността в България е много висок – 10, при максимално възможен 11. Окуражителното е, че общо 56 на сто от държавите по света имат индекс над 9. От друга страна обаче, средноаритметичната оценка на средата за филантропия по света е 7, което показва, че има още какво да се желае от правната система в полза на благотворителността.

„Нашата мрежа събира млади социални предприемачи и бизнес лидери всяка година в ООН. Искаме да окуражим установяването на международни стандарти и този доклад е една първа стъпка в тази насока", каза Джонан Уиткемпър, международен директор на Nexus.

„Изследването „Правилата, по които даряваме" показва, че данъчните облекчения имат значителна роля в това повече хора да подкрепят работата на организациите с нестопанска цел, които се занимават с благотворителност", коментира и Джон Лоу, главен изпълнителен директор на Charities Aid Foundation – световна мрежа от благотворителни оранизации, която помага на хората и бизнеса да даряват за каузите, които подкепят и предоставя финансови услуги, предназначени специално за благотворителния сектор.

Целият доклад е на сайта на ФПББ.

В България физическите лица могат да намалят данъчната си основа с до 5 на сто, като направят дарение в полза на здравни или лечебни заведения; на специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд "Социално подпомагане" към министъра на труда и социалната политика. Облекчението е валидно и при дарение в полза на специализирани институции за деца съгласно Закона за закрила на детето, както и на домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, на детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии.

Фирмите могат да намалят до 10 на сто положителния си счетоводен финансов резултат, като направят дарение в полза на здравни или лечебни заведения; на специализирани институции за предоставяне на социални услуги, на специализирани институции за деца съгласно Закона за закрила на детето, както и на домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, на детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии.

И фирмите, и индивидуалните дарители могат също да намалят до 15 на сто данъчната си основа, ако направят дарение за културата, и до
50 на сто - ако дарението им е в полза на Център "Фонд за лечение на деца", Център "Фонд за асистирана репродукция" и Център "Фонд за трансплантация".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ