"Панамските документи" разтърсиха света (обзор)

Панамските документи разтърсиха света (обзор)

"Панамските документи" разтърсиха света (обзор)

Демократично избрани лидери и топ политици по света отричат и се възмущават от гръмналите разкрития на Международния консорциум на разследващите журналисти, станали известни вече като "Панамските документи" и "Панама гейт".  Накратко, разследването, продължило повече от година в различни точки по света вади на бял свят информация за повече от 214 хиляди офшорни компании, които са замесени във финансовите операции в повече от 200 страни и територии по целия свят. Документите свързват най-малко 72 сегашни и бивши държавни глави и 140 други политици и известни личности с незаконни финансови транзакции. Те са използвали тайни офшорни компании и сметки с цел укриване на милиарди долари, пише CNN. На този етап има данни и че поне 150 българи и фирми също са сред страниците на #Panama Papers. Първите "по-едри" риби, които изплуваха обаче, са свързани с висши политици от глобален мащаб като руският президент Владимир Путин, исландският премиер, пред когото вече се очертава вот на недоверие, британският премиер Дейвид Камерън, FIFA и пр.

Кремъл отхвърли обвиненията като „поредица от лъжи“, насочени към дискредитирането на президента Путин преди изборите, а високопоставените лица от FIFA описаха разкритията като „абсурдни“ и „скандални“. Някои правителства обаче вземат мерки в отговор на изтеклата информация – Обединеното кралство, Франция, Австралия и Мексико се зарекоха да разследват възможните случаи на укриване на данъци.

Ето как проехтяха разкритията в няколко държави:

Русия

Медиите съобщават, че изтеклите документи свидетелстват за съществуването на „тайна мрежа, ръководена от приближени на Путин, която е укрила поне 2 милиарда долара чрез банки и офшорни компании.

Документите описват около 100 сложни сделки с участието на мрежата, включително такава, в която правата върху заем от 200 милиона долара са продадени само за 1 долар, смятат от  Международния консорциум на разследващите журналисти.

Миналата седмица говорителят на Кремъл, Дмитрий Песков, заяви, че очаква медийна „атака“ в следващите дни. Той нарече обвиненията „серия от измислици“.

Днес той коментира пред медиите, че сведенията са поредният пример за „путинофобия“.

„Очевидно е, че има много журналисти, чиято основна работа не е журналистиката“, е казал Пасков.

FIFA

Нестабилната в следствие на миналогодишната етична криза FIFA отново попадна в светлината на прожекторите. В документите се говори за бизнес взаимоотношения между Хуан Педро Дамиани, член на Независимата етична комисия на FIFA, и трима мъже, обвинени за корупция от американските власти.

Тримата мъже, замесени в корупционния скандал във FIFA, са Еухенио Фигуередо, бивш вицепрезидент на FIFA, и Хюго и Мариано Хингис – баща и син, ръководители на бизнес в сферата на спортния маркетинг в Аржентина.

Изтеклите документи сочат, че Дамиани и правната му фирма са работили за компании, свързани с Фигуередо, съобщават от Международния консорциум на разследващите журналисти. Правната фирма е била и посредник от името на друга компания, свързана със семейство Хингис.

Не се споменават обвинения в незаконна дейност от страна на Димиани, но изникват сложни въпроси за FIFA, която се опитва да изличи щетите от своя имидж.

Дамиани, който е и президент на уругвайския отбор „Пенярол”, заяви пред местен телевизионен канал, че публикациите за него били „нелепи” и „възмутителни”.

От своя страна FIFA заяви, че е започнала предварително разследване за разглеждане на обвиненията.

Исландия

Публикациите обвиняват исландския премиер Сигмундур Давид Гунлаугсон в наличие на връзки чрез жена си с офшорна компания, които не били оповестени по надлежния ред.

Попитан за компанията по време на интервю с шведски телевизионен канал, Гунлаугсон прекратил разговора и заявил, че журналистите са задали неуместен въпрос.

Сред по-значимите притежания на фирмата били облигации на три големи исландски банки, които се сринаха през 2008 година.

В изявление, предоставено по-късно на Международния консорциум на разследващите журналисти, службата на премиера е обявила, че въпросната фирма била просто холдингово дружество за активите на жена му, които не се радвали на данъчни предимства. То било създадено за избягване на конфликт на интереси в Исландия.

Според бившият премиер от социалдемократите, Йохана Сигурдардотир, Сигмундур Гунлаугсон трябва да подаде оставка. Стартира и подписка в подкрепа на тази мярка, която до момента е получила одобрението на 16 000 исландци.

Опозицията обяви, че ще настоява тази седмица в парламента да бъде проведен вот на недоверие срещу настоящия премиер. 

Аржентина

Твърди се, че аржентинският президент Маурисио Макри е бил директор на компания на Бахамските острови, която се обединила в корпорация през 1998 година и спряла дейност през 2009. Според информацията, баща му и брат му също били директори.

Международният консорциум на разследващите журналисти съобщава, че Макри не е оповестил връзката си с компанията в декларации през 2007 и 2008, когато е кмет на Буенос Айрес.

Иван Павлоски, говорител на държавния глава, заяви в изявление, че Маурисио Макри никога не е имал дял в компанията. „Президентът Макри не е изброил този актив в декларацията си, защото не е имал участие в капитала на компанията и никога не е имал дялове в нея. Поради това не е било необходимо да го включва”.

Макри бил „назначаван от време на време като директор” на компанията, защото била „свързана със семейния бизнес”, добави Павлоски.

Испания

Изтеклите документи показват, че испанският министър-председател и съпругата му са използвали офшорна компания, за да скрият инвестиции за милиони долари.

Премиерът обаче отказа да подаде оставка въпреки обвиненията.

Австрия

Австрийският финансов регулатор (FMA) започна проверка на две банки – Raiffeisen Bank International и Hypo Landesbank Vorarlberg – чиито имена фигурират в „Панамските документи“, съобщава германската телевизия ZDF.

Властите ще проверят дали двете финансови институции са изпълнили изискванията за противодействия на прането на пари.

Франция

Френският президент, Франсоа Оланд, обеща изтеклата информация да доведе до правни преследвания в страната и благодани на „разобличителите“, че са оповестили „Панамските документи“.

„Добра новина е, че ние сме запознати с тези разкрития, защото това ще донесе данъчни приходи от укрилите ги“, коментира той.

Великобритания

Британското правителство поиска копие от изтеклите документи, за да получи информация и да предприеме действия в случай на укрити данъци.

„Панамските документи“ могат да навлекат неприятности на премиера Дейвид Камрън, чийто баща, покойният Иън Камерън, е споменат в тях, заедно с членове на Консервативната партия от горната парламентарна камара, бивши депутати-консерватори и партийни дарители, пише Reuters.

Панама

Прокуратурата в Панама стартира разследване, а което президентът Хуан Карлос Варела заяви, че ще съдейства „енергично“.

Той е категоричен, че разкритията няма да отклонят правителството му от политиката на безпощадност към всяка незаконна дейност във финансовия сектор на страната.

Съоснователят на панамската кантора „Мосак Фонсека”, Рамон Фонсека, заяви, че не носи отговорност за престъпната дейност, извършена с офшорни инструменти, предназначени за нейните клиенти. Според нея, разследването на Международния консорциум е „престъпление“ и атака срещу Панама. 

По материали на CNN, Reuters, AFP,  Süddeutsche Zeitung, BBC

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ