Класът за прослужено време е анахронизъм според Горанов

Класът за прослужено време е анахронизъм според Горанов

Класът за прослужено време е анахронизъм според Горанов

Класът за прослужено време е анахронизъм в трудовите правоотношения, който не отчита реалностите за труда и качеството му, заяви финансовият министър Владислав Горанов в „Седмицата“ на Дарик радио.

Той добави, че със социалния министър Ивайло Калфин обсъждат пакет промени, които скоро ще предложат на синдикатите и работодателите. Една от тях може да е отпадането на процента за стаж.

Според Горанов увеличаването на годините служба не означава подобряване на качествата. По думите му, ако стажът означава по-добра работа и повече качества, то това трябва да се отчита чрез увеличение на заплатата, а не автоматично като сега.

„Няма гаранция, че един служител, ако е работил повече, работи по-добре. Даже при определени категории работещи, които се налага да ползват физическите си умения, се предполага, че с времето тези умения заради естествени процеси намаляват. Същевременно обаче заради автоматизма на тези допълнителни възнаграждения води до това, че по-младите служители, независимо дали работят по-добре или по-лошо... Същият пример може да се даде с народните представители. Те също имат допълнителни възнаграждения за прослужено време. И от гледна точка на Конституцията, питам аз, с какво един млад народен представител е по-лош или по-добър от един по-възрастен народен представител, та да вземат различни възнаграждения", запита министърът.

Една от мерките за сектор "Сигурност", за която управляващите не отстъпват, е именно премахването на класа за служителите във силовите министерства. Заплатите на полицаите, военните и другите служители от сектора се увеличават с  2% на година в момента. Класът за прослужено време отпадна за държавните служители при първия кабинет на Борисов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ