Климат: Ел Ниньо се връща тази година
Феноменът Ел Ниньо отново е тук, 5 години след последното си появяване и след една фалшива тревога през 2014-а, предупреждават повечето световни метеорологични агенции.
Климатичното явление се повтаря на всеки три до седем години. Ел Ниньо е топло водно течение, което се появява в Тихия океан край бреговете на Перу, в тропическите части на Тихия океан. В продължение на месеци то предизвиква метеорологични промени в световен мащаб.
Има и обратна, студена фаза, наречена Ел Ниня. Механизмът и причините за тези процеси на се напълно изяснени.
Този път вероятността явлението да се случи е 80-90%, съобщава климатологът Ерик Гилиарди от университета в Рединг, Великобритания. Той отбелязва, че този път температурата на повърхността в екваториалната част на Тихия океан може да се повиши с 1,5 градуса, което не се е случвало от 1987 г. насам.
Експертите все пак са предпазливи. През април миналата година отново бяха налице първите признаци, че Ел Ниньо идва. Американската агенция по океанология и метеорология прогнозира появата му с вероятност 60%. Това обаче не се случи.
Явлението се развива в топлите сезони и достига пика си към края на декември, около Коледа. Затова моряците от Централна Америка са го нарекли Ел Ниньо – испанското наименование на младенеца Исус. В продължение на месеци то предизвиква метеорологични промени в световен мащаб.
Затоплянето на горния слой на океана пречи на богатия на хранителни вещества студен слой да се издигне до повърхността. В продължение на няколко месеца водните животни и птици нямат храна и мигрират. Крайбрежните екосистеми в района обедняват, намаляват запасите от риба – районът е една от главните риболовни зони на сардини.
Макар и с не толкова тежки последици, както за океана, на сушата Ел Ниньо често предизвиква наводнения и щети върху земеделските култури в южната част на Южна Америка. Затопля Южна Азия и предизвиква суши в Бразилия, Австралия, индонезийския архипелаг.
Смята се, че феноменът, който отслабва мусоните, е виновен за загубите на реколтата през 2002 г. в Индия, включително на оризовата, оценявани на 3% от БВП.
Ел Ниньо обаче би бил добра новина за Калихорния, тъй като може да предизвиква по-обилни валежи в района, който от страда от суша през последните години.
Европа е сред малкото континенти, където ефектите от „ужасното дете на Пасифика” са по-малки, като се изключи поскъпването на култури като бананите, ориза, кафето, някои от зърнените храни. В момента обаче техните цени са на най-ниските си исторически нива.
Един от най-сериозните глобални ефекти от Ел Ниньо е покачването на средната температура на планетата. За първите 4 месеца на годината температурите вече гонят рекорди и топлото течение ще изостри тази тенденция.
Ако няма вулканични изригвания оттук до края на годината, при които пепелта пречи на слънчевите лъчи, почти сигурно е, че 2015 година ще отбележи нов температурен рекорд, коментира метеорологът Ерве Дувил. След като 2014 г. беше най-горещата годината в историята на метеорологията, за пръв път рекордът може да бъде счупен в две последователни години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.