Нациите с най-много Нобелови лауреати

Нациите с най-много Нобелови лауреати

Талантът постига целта, която никой друг не може да постигне; геният — тази, която никой не може да види, е казал Шопенхауер.  

Има ли универсален индикатор, по който да се определи гениалността на една нация? Ако приемем за такъв критерий Нобеловите награди, то броят на лауреатите от дадена държава позволява доста ясно да видим как отделните страни се представят на световната интелектуална арена.

Общият брой до момента на носителите на Нобелови награди, които се присъждат всяка година от 1901 г. насам в различните категории – физика, химия, физиология или медицина, литература, икономически науки, за мир – е 876. Ето какво е разпределението им по държави:

10. Италия: 20 лауреати

Микеланджело, Галилей, Макиавели и, вероятно най-гениалният човек на всички времена, Леонардо да Винчи, уви са се родили твърде рано, за да получат Нобелова премия. Но, въпреки този исторически малшанс, италианците са успели да направят пробиви в някои области.

9. Австрия: 21 лауреати

Макар и в този рейтинг Австрия да е едва на предпоследното, 9-то място, по брой носители на наградата на глава от населението, заема седма позиция в света.

8. Канада: 22 лауреати

Повечето от носителите на наградата от Канада са удостоени с нея за постижения в химията. Но също така трябва да благодарим на тази държава за героя на медицината Фредерик Бантинг, открил инсулина през 1921 г.

7. Русия: 23 лауреати

При това, без участието на Пушкин и Достоевски! Освен в литературата, велики руски умове са постигнали забележителни резултати в квантовата електроника, електромагнитното излъчване, полупроводниците и т.н.

6. Швейцария: 25 лауреати

Броят на швейцарските носители на наградата, съотнесени на глава от населението, надвишава 5 пъти показателите на Канада и 15 пъти на Русия. Няма как да не споменем, че сред най-изтъкнатите имена в швейцарския списък е Алберт Айнщайн, който, макар и да е роден в Германия, прави най-важните си изследвания и открития в Швейцария.

5. Швеция: 29 лауреати

Родината на учредителя на наградата Алфред Нобел. В нея е и централата на организатора на връчването на Нобеловите премии – Шведската кралска академия на науките. Като домакин, страната държи ниво, попадайки в първата петица по брой лауреати.

4. Франция: 59 лауреати

Традиционно Франция си е световен лидер в изкуството, философията и литературата, но също така се отличава в класацията с цели девет награди за мир, а и да не забравяме звездния принос на Мария Кюри, която е носител на две награди – в категориите физика и химия.

3. Германия: 104 лауреати

Многобройните постижения на германски учени са в различни области, но определено физиката е тази, в която най-ярките умове на страната дават свой фундаментален принос. Германецът Вилхелм Рьонтген е носителят на първата Нобелова награда през 1901 г. за откритието на рентгеновите лъчи. През 1918 г. Макс Планк получава Нобелова награда за Квантовата теория, а Вернер Хайзенберг става лауреат през 1932 г. за създаването на квантовата механика.

2. Великобритания: 121 лауреати

Британски учени получават Нобелова награда практическа всяка година от учредяването й.

1. САЩ: 356 лауреати

Над една трета от общия брой Нобелови лауреати, са родени и творили в САЩ. Така, страната оставя далеч зад себе си по количество наградени на глава от населението всички останали държави, съпоставими по размер, включително и целия Европейски съюз.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ