Осъдиха България заради мултиплексите

Осъдиха България заради мултиплексите

Европейската комисия осъди България за нарушения при раздаването на лицензите за мултиплексите. Ако не отстрани нарушенията, България ще плаща солена глоба в размер на 8 448 евро на ден, реши Съдът на Европейския съюз в Люксембург, съобщи „Труд”.

Нарушенията са в условията на конкурсите, с които са раздадени лицензите на мултиплексите, разпространяващи цифровия тв сигнал. Според Брюксел и решението на съда тези условия ограничават конкуренцията.

Конкурсите бяха проведени от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) под ръководството на сегашния й шеф Веселин Божков. Пет от тях стартираха и завършиха при правителството на Станишев, а последният при първия кабинет на Борисов. И шестте лиценза бяха спечелени от фирмите „Тауърком“ и „Хану про“, чиито инвестиции бяха гарантирани от фалиралата Корпоративна търговска банка.

След серия прехвърляния сегашни собственици на лицензите са „НУРТС диджитал“, дъщерна компания на „НУРТС България“, и „Фърст диджитал“. Последните две са част от сделката за 1 евро, която мистериозният купувач LIC33 на белгиеца Пиер Луврие обяви в пакет с БТК, военния завод „Дунарит“ и други фирми под контрола на Цветан Василев.

Според съдебното решение нарушенията са три. Едното е, че с промяна в Закона за електронните съобщения, приета по време на тройната коалиция, е въведено ограничение само две фирми да могат да получат честоти за цифрово тв излъчване.

Другото нарушение е, че в същия закон по същото време бе вкарано ограничение създатели на тв програми да не могат да участват в конкурсите. На това основание от конкурса за мултиплексите бе отстранено австрийското дружество ORS, което притежава австрийската обществена телевизия ORF. ORS е една от двете фирми, по чиито жалби Европейската комисия през 2011 г. започна проверка на казуса. Другата е българската Ди Ви Би Ти, която също бе отстранена от един от конкурсите за мултиплексите заради неназован тогава проблем с националната сигурност.

Третото нарушение е законовата забрана спечелилият конкурс за мултиплекс да строи своя собствена мрежа, както искаха австрийците. Това принуждава всички да ползват съществуващата мрежа на НУРТС, което беше собственост на БТК, а впоследствие прехвърлено на офшорка под контрола на Цветан Василев.

По време на първия кабинет на ГЕРБ законовите текстове, създали тези ограничения, бяха премахнати. Това са били и основните аргументи на българската страна по делото. Но според Еврокомисията и съдът премахването на дискриминационните условия от закона не са променили практическото състояние на цифровия пазар, на който 6 лиценза се държат от две дружества за 15 години.

Засега не е ясно как точно ще бъдат премахнати нарушенията и в какъв срок трябва да се направи това. В публичното пространство вече се появиха варианти като отнемане на лицензите или национализация на мрежата. Лицензите обаче са издадени на основание на действащ закон и според юристи притежаващите ги фирми с пълно право могат да съдят държавата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Експерт от Харвард за мита, който пречи на хората да бъдат щастливи
Денят в цифри
Ричард Брансън за двете най-важни думи, които всички успешни лидери казват
Почина и младата жена, която беше с 85 % изгаряния след взривовете в Елин Пелин
Франция арестува за шпионаж популярен руски шеф-готвач, издал се сам при престой в България
Тръмп предсказва заплаха от Трета световна война, ако Харис спечели изборите, връща се в града на стрелбата
Астронавтите от капсулата „Starliner“ остават космически заложници, НАСА каза, че не знае кога ще може да ги върне
Страните от Г-20 съгласни за промяна в облагане на свръхбогатите, но по-нататък