Биолози създадоха пилета с динозавърски муцуни

Биолози създадоха пилета с динозавърски муцуни

Биолози създадоха пилета с динозавърски муцуни

Американски биолози са създали ембриони на кокошки с муцуни на динозаври, като потиснали развитието на протеините, които образуват клюновете на птиците. За това съобщават списанията Evolution и Nature News & Comment.

Целта на учените не е да създадат мутанти или да възкресят динозаврите с методите на генното инженерство, а да разберат как на молекулярно ниво е протекъл процесът на превръщане на муцуните на рептилите в клюнове.  Известно е, че клюновете са се образували при гущерите от две малки гости между челюстите, които са се съединили в обща структура.

Двама биолози от Харвард и Чикаго сравнявали развитието на ембрионите на днешните птици и гущери. Оказало се, че протеините FGF и Wnt са различно изразени в организмите на двете групи -  при рептилите те са активни в два малки участъка в плода в областта на муцуната, а при птиците – в широка зона на аналогичното място.

За да проверят хипотезата, учените  са вкарали химикали в пилешки ембриони, които блокирали двата протеина, и наблюдавали развитието им до последните дни от развитието на плода.  Според изискванията на протокола за изследванията ембрионите не са били излюпени.

При някои от птиците междучелюстните кости не се развили и останали разделени и малки. Цифровите модели на черепите показали, че те приличат повече на праисторическите птици като археоптерикса и на динозаври като велоцираптора, отколкото на костите на обикновените пилета.

Идентифицирането на генетичната база на клюновете обаче все още е далече. Тя може да е в гените, кодиращи протеините FGF и Wnt, но и в свързаните с гените биохимични реакции и с „регулиращата” ДНК, която влияе на изразяването на гените.

Известният с проекта си да излюпи динозаври от птици палеонтолог Джак Хорнър приема с ентусиазъм новото изследване. Той е открил генни мутации, които са довели до изчезването на опашката у днешните кокошки, но досега не е успял да го покаже експериментално, тъй като в образуването на опашката участват значителен брой фактори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ