Зъболечението може да се окаже една от най-древните професии

Зъболечението може да се окаже една от най-древните професии

Може да се окаже, че зъболекарите практикуват една от най-древните професии.

Хората са правили прости стоматологични операции  още преди 14 хил. години, преди появата на първите цивилизации.  До този извод стигат италиански учени, открили зъб с кариеси със следи от лечение чрез специален инструмент, съобщава списание Scientific Reports.

Учените са изследвали молар от устата на 20-годишен ловец-събирач, открит в Алпите през 1988 г.

Докато разглеждали един от моларите на първобитния човек, учените забелязали, че той има дълбок кариес. Разрушените тъкани обаче били извадени от зъба с помощта на каменен инструмент – вероятно остра кремъчна пластина.

Този зъб е най-древното свидетелство за стоматологична операция на болен зъб. Още в горния палеолит хората са знаели за вредата от болните зъби и необходимостта от лечение. Те са използвали каменни инструменти за изчистване на зъбите, разказва шефът на изследователската група Стефано Бенаци.

Досега се смяташе, че стоматологията се заражда през бронзовия век. Известно е, че лекарите от Харапската цивилизация то лекари са пробивали болните зъби преди 9000 години. Най-древните пломби били от пчелен восък (открити са в Славения) и са датирани от 4-оо хилядолетие пр. Хр. (през неолита).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ