Международен екип учени, ръководен от българин, откри „стоножката от ада”
Във вертикални пещери на Хърватия международен екип учени, ръководени от българина проф. д-р Павел Стоев, откри нов вид стоножка, кръстена от специалистите в чест на бога на подземния свят Хадес, а от западните медии - "стоножката от ада". Тя се среща на много голяма дълбочина - на около един километър под повърхността на земята.
Новият вид стоножка е наречен Geophilus hadesi. Тя е открита в три пещери на най-големия планински масив на Хърватия - Велебит. Рядко срещаният представител на членестоногите е миниатюрен, с дължина от 2,2 до 2,8 сантиметра.
Пред БТА проф. д-р Павел Стоев разказа, че видът е нов, описан за пръв път от екипа, в който освен него, има учени от Великобритания, Хърватия, Италия и други страни. Интересното за Geophilus hades е, че в този разред стоножки, в който има около 1200 други вида, известни по света, само той и още един вид са се адаптирали да живеят на толкова голяма дълбочина. Другият се казва Персефона и е открит във Франция, в най-голямата пещерна система там "Пиер сен Мартен".
"В Хърватия ние открихме новия вид на още по-голяма дълбочина - разказа проф. Стоев. - Той се различава по много морфологични белези - издължени нокти на краката, много издължени антени. Това са белези, свързани с пещерния начин на живот. Обикновено пещерните видове загубват зрението си, депигментират, нямат нужда от окраска в тъмнината. Друга насока на еволюционните промени е издължаването на крайниците и антените. Тъй като животното не може да вижда в тъмнината, антените му служат за ориентиране и за откриване на храна", заяви проф. Стоев
Както и повечето многоножки, Geophilus hadesi се храни с живи същества: личинки, червеи паяци и т.н.
"Тези особености, а също приспособеността към ниските температури (до три градуса по Целзий) в дълбоките пещери са следствие от продължила милиони години еволюция", каза проф. д-р Павел Стоев от Националния природонаучен музей.
За разлика от останалите стоножки, които само понякога се крият в тъмните места под земята, Geophilus hadesi не излиза на повърхността. Учените не са уверени, че винаги е обитавал пещерите. Вероятно Хадес е бил принуден да се скрие толкова надълбоко заради големите колебания в температурата на повърхността. Те са накарали най-малко приспособените представители да се спуснат надълбоко в пещерите, където условията са били по-стабилни.
Проф. Стоев разказа, че експедицията в Хърватия е била преди три години. По време на нея учените са открили още един много любопитен вид стоножка. Той и екипът му предвиждат в близко бъдеще научни публикации и за нея.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.