Нов вид бактерия открива туморни образувания

Нов вид бактерия открива туморни образувания

Бактерия, програмирана да открива чернодробни тумори, бе представена на конференцията TED във Ванкувър, съобщава британската телевизия BBC.

Тал Данино, учен от Масачузетския технологичен институт (MIT), разкри как е програмирал бактерията посредством генетичен код: Когато попадне на тумор в тялото на гостоприемника, новият вид бактерии започва да произвежда ензими, които променят цвета на урината. До момента, доказано се справя с откриването на чернодробни ракови заболявания.

Революционният подход все още се тества върху мишки, като се очаква резултатите от експеримента да бъдат публикувани в Science Translational Medicine.  

„Чернодробният рак е труден за откриване, а необходимостта от технология за диагностицирането му е огромна,” заяви Данино.

В глобален мащаб, чернодробният рак бе второто най-смъртоносно онкологично заболяване през 2012 година, довело до смъртта на над 745 хиляди души, по данни на Световната здравна организация.

„В организма има повече бактерии, отколкото звезди в галактиката – в телата ни съществува една забележителна вселена,” заяви Данино пред публиката. „Днес можем да програмираме бактериите по същия начин, по който програмираме компютри”, добави той.

И все пак, Данино отбеляза, че взаимодействието между биологията и компютърните науки се намира в „много ранен стадий”. „Все още не знаем какви биха били ефектите.”

Проучвания сочат, че в туморните образувания – и особено в стомашно-чревните такива – обикновено има голяма концентрация на бактерии, които, според някои учени, „крият” туморите и ги предпазват от атаките на имунната система.

Следващият ход на Данино е да използва програмируемите бактерии за откриването на други видове рак и, евентуално, за намирането на лечения.  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ