Разработиха най-големия симулатор на урагани в света
Най-големият симулатор на урагани в света се намира в САЩ. Той е дело на Училището по морски и атмосферни науки към Университета на Маями. Наскоро беше завършен, съобщава сайтът Business Insider. Изграждането му струваше 15 млн. долара.
Симулаторът наподобява гигантски аквариум, без да има риби в него. Намира се в сграда за 47 млн. долара, известна като SUSTAIN (SUrge-STructure-Atmosphere INteraction Facility). В него има вода, която се завдижва от двигател с мощност от 1700 конски сили. Когато това се случи, цялата сграда кънти. Водещ учен в проекта е Браян Хаус. Той е човекът, който включва двигателя. В "аквариума" има 144 000 литра сладка вода, въпреки че може и да се ползва и със солена. В него се образуват големи грациозни вълни, наподобяващи тези на морето. Те се блъскат в прозорците му с полиакрил. Вълните стават все по-интензивни когато им бъде пуснат вятър от висока категория, със скорост до 251 км/ч.
Така се симулират ефектите на ураганите в природата. Получават се капчици, които не след дълго покриват вътрешните страни на симулатора, рамкирани от стомана. Съдът е с дължина от 23 метра и ширина от 20. Дълбочината му е 6,5 метра. Шест пъти по-голям е от всеки друг симулатор на ураганните процеси, създаван някога.
Целта е чрез наблюденията на процесите в симулатора да се подобри прогнозирането на силата на ураганите по света. През последните 20 години американските прогнози стават все по-точни по отношение на проследяването на бурите, но във връзка с очакванията за интензитета на ураганите няма развитие. Може би най-добрият пример за това е ураганът Уилма в Щатите от 2005 г., който надмина очакванията за сила дори на най-опитните институции за прогнози. Неговата най-голяма сила се разгърна в Мексико, като той премина за часове от буря от категория 2, до ураган от категория 5. Уилма остава най-силният ураган, регистриран в Атлантическия океан. Той причини смъртта на десетки хора и щети за десетки милиарди долари.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.