Пилотите на разбилия се полски президентски самолет принудени да кацнат

Пилотите на разбилия се полски президентски самолет принудени да кацнат

Според непубликувани досега откъси от записите на черните кутии на разбилия се в Русия полски правителствен самолет върху пилотите е оказан натиск да направят рисковото кацане.

Самолетът, на борда на който пътуваше и полският президент Лех Качински, се разби край Смоленск на 10 април и загинаха всички 96 души на борда му. Пилотите направиха опит за кацане в гъста мъгла и закачиха дървета, преди да достигнат пистата.

По неофициални данни на записа от черните кутии един от пилотите заявява: „Ако не се приземим, той ще ме убие”.

Репликата дава основания да се предполага, че държавният глава или някой от военните на борда са оказали натиск върху екипажа.

През 2008 г. Качински направи опит да принуди пилота на самолета си да кацне на летището в Тбилиси, докато наблизо се водеше престрелка. След като капитанът отказа, президентът го нарече „страхливец”.

Фразата "Ако не се приземя, той ще ме убие" стана известна, след като полски експерти приключиха с пълното разшифроване на записа от черната кутия на самолета. Записът на разговорите преди катастрофата в пилотската кабина бяха публикувани в Полша още на 1 юни, но тогава много фрагменти бяха недешифрирани и фразите на пилотите, както и на намиращите се в кабината командващия на ВВС на Полша Анджей Бласик и директора на дипломатическия протокол на полското външно министерство Мариуш Казана, бяха записани като „неразбираеми”.

Полският министър на правосъдието Кшищоф Квятковски отбягна въпрос за достоверността на тази новоразшифрована фраза на пилота. 

Обвинения

Братът на загиналия в авиокатастрофа полски президент Лех Качински Ярослав Качински смята, че за трагедията е виновно полското правителство. Той казва, че след катастрофата не е приел съболезнованията на полския премиер Доналд Туск и на руския премиер Владимир Путин, които „не се отнесоха с нужното уважение към визитата на Качински”.

По думите на Качински трагедията при Смоленск е причинена от „престъпната политика на правителството, което не е закупило нови самолети за чиновниците”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Звездите за бизнеса през 2026 година: Овен, Телец, Близнаци, Рак, Лъв и Дева
Удобството е новият двигател на локалната икономика
Китай обгражда Тайван от всички страни при военно учение, Северна Корея изпробва крилати ракети с голям обсег
100 трилиона долара за една дъвка: Как Зимбабве унищожи валутата си?
Зеленски: Украйна иска Русия да ѝ плати репарации
Тръмп след срещата със Зеленски: Постигнахме голям напредък, но остават трудни въпроси
Светът на парите: Уолстрийт смята, че акциите могат да продължат да растат, въпреки тревогите около AI