Байдън разкритикува корпорациите за „изкуствено високите“ цени
Американският президент Джо Байдън взе на мушка корпорациите за налагането на цени, които според него са „изкуствено високи“, въпреки че темпът на инфлацията в страната се забавя и някои транспортни разходи спадат, пише Си Ен Би Си.
„Всяка корпорация, която не е намалила цените си, след като инфлацията се е понижила и дори когато веригите за доставки са били възстановени, е време да спре с повишаването на цените“, каза Байдън при стартирането на нова инициатива на Белия дом за подсилване на веригата за доставки, критична за икономическата и националната сигурност на САЩ. „Дайте почивка на американския потребител.“
Въпреки че е вярно, че годишният темп на инфлация се охлади значително в сравнение с най-високото си ниво миналото лято, това не се изразява директно в падащи потребителски цени. Това означава само, че цените растат с по-ниска скорост.
Цените на някои ежедневни стоки паднаха през последната година - реалност, отразена в по-ниските разходи за Деня на благодарността тази година. A по-ниските разходи на свой ред оставиха някои потребители с повече пари в бюджета за пазаруване по време на Черния петък. Според данни на Adobe Analytics разходите за Черния петък са повишили със 7,5% на годишна база, достигайки рекордните 9,8 милиарда долара.
Докато Байдън се бори за преизбиране, Белият дом твърди, че тези тенденции при разходите и цените представляват победи за президента и неговата икономическа програма, наричана „Байденомика“.
Но аргументът, че Байдън заслужава да признание за силно икономическо възстановяване на САЩ, се оказа труден за приемане от избирателите, които постоянно дават на президента ниски оценки за икономиката.
„Разбираме, че хората все още не го усещат, разбираме това“, каза прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер в понеделник, преди събитието, фокусирано върху веригата за доставки.
Изправен пред скептична публика, Байдън каза, че „компаниите промъкват в сметките“ т.нар. ненужни такси.
„Ненужните такси изваждат истински пари от джобовете на обикновените американци“, каза Байдън в понеделник. „Те могат да достигнат стотици долари, натоварвайки семейните бюджети и затруднявайки семействата при плащането на сметките“, добави той.
Когато Америка излезе от пандемията COVID-19, цените скочиха. През двете години, започващи през април 2021 г., средната цена на всички стоки се е повишила с 13%, според Бюрото по трудова статистика. Средната цена на храните през същия период се е повишила с цели 20%.
Повишаването на цените беше предизвикано от комбинация от натрупано потребителско търсене, икономически стимули от времето на пандемията и продължаващи затруднения при веригата на доставки.
В резултат на това инфлацията достигна рекордно високи стойности и потребителите почувстваха, че бюджетите им са под натиск.
Новият Съвет за устойчивост на веригата за доставки на Байдън, стартирал в понеделник, ще има за цел да помогне да се запази инерцията на това възстановяване.
Като част от създаването на съвета, Байдън също така обяви 30 различни инициативи, които да помогнат за облекчаване на натиска по веригата на доставки и предотвратяване на бъдещ недостиг на продукти като лекарства и полупроводници.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.