Как ще се представи американската икономика през 2024 година? Не питайте анализаторите
Ноември носи със себе си началото на края на годината. Денят на благодарността бележи началото на празничния сезон в САЩ. И от „светите зали“ на всяка голяма инвестиционна банка излизат множество страници с изследвания на „перспективата“. Тяхното пристигане означава, че икономическата история за тази година вече е до голяма степен написана. Фокусът вече е върху следващата година, пише списание The Economist, цитирано от Yahoo!Finance.
Често инвеститорите, които преглежда всичко това, изпитват чувство на дежавю. С огромна суета изследователите разясняват защо тяхната прогноза за растеж или инфлация се отклонява с може би 30 или 40 стотни от процентния пункт от „консенсуса“ на техните колеги.
И все пак тазгодишната реколта от прогнози не носи приспивна еднаквост. Goldman Sachs очаква стабилен растеж от 2,1% в САЩ – около два пъти по-висок от нивото, което прогнозират икономистите от UBS. Някои банки предвиждат спад на инфлацията наполовина през 2024 г. Други смятат, че тя ще остане стабилна и ще спадне само до около 3%, което все още е над целта на Федералния резерв. Очакванията за това какво Федералният резерв ще направи в крайна сметка с лихвените проценти, съответно варират от почти нищо до намаление с 2,75 процентни пункта.
Разликите между тези сценарии се свеждат до повече от просто несъгласие относно перспективите за растеж.
Икономистите от Goldman може да смятат, че растежът и инфлацията ще останат високи, докато тези от UBS са на мнение, че и двете ще се забавят рязко. Но Bank of America очаква сравнителна стагфлация, съчетаваща само умерено намаляване на инфлацията с доста рязък спад на растежа (и следователно малко движение при лихвените проценти на Фед). Morgan Stanley очаква обратното: версия на света „безупречната дезинфлация“, при която инфлацията може да се върне към целта на Фед, без растежът да спадне много под тренда.
Това, че всеки от резултатите, описани от банковите икономисти, изглежда изключително правдоподобен, е доказателство за огромното ниво на несигурност. Почти всички бяха изненадани на свой ред от това колко гореща беше инфлацията, скоростта на повишаване на лихвените проценти, необходима за нейното потушаване, и след това от устойчивостта на икономиката. Изглежда, че многократните грешни прогнози през последно време са дали повече свобода на икономическите гадатели - ако никой не знае какво точно ще се случи, може и да кажете това, което наистина мислите.
Резултатът е смайващ набор от аналогии. Икономисти от Deutsche Bank смятат, че икономиката се връща към 70-те години на миналия век, като централните банкери играят на игра с чукчета и изскачащи къртици. Тези от UBS очакват „намаление от тип на това през 90-те години“ – забавяне на растежа с нарастването на лихвите, последвано от бум, тъй като новите технологии водят до повишаване на производителността. Ян Хациус от Goldman Sachs смята, че сравненията с минали десетилетия са „твърде прости“ и могат да подведат инвеститорите.
Има обаче едно сходство в наративите, които икономистите разказват. Мнозина изглежда смятат, че най-лошото е отминало. „Последната миля“ беше заглавието на доклада на Morgan Stanley за бъдещата икономическа перспектива; „Трудната част свърши“, заяви Goldman. Анализаторите може да се надяват, че това се отнася както за икономиката, така и за трудността при прогнозирането. През 2024 г. противоречията в американската икономика трябва да се разрешат от само себе си. Може би през 2025 г. отново ще има консенсус.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.