Лула да Силва печели президентските избори в Бразилия

Лула да Силва печели президентските избори в Бразилия

Бразилия направи завой наляво, след като бившият държавен глава на страната Луиз Инасио Лула да Силва победи крайнодесния действащ президент Жаир Болсонаро на изборите в страната, предаде Би Би Си.

След продължителна, в която двама ожесточени съперници от противоположните страни на политическия спектър се сблъскаха един срещу друг, Лула спечели 50,9% от гласовете. Политическото разделението, което тези избори подчертаха, едва ли ще изчезне.

Това е зашеметяващо завръщане за политик, който не можа да се кандидатира на последните президентски избори през 2018 г., защото беше в затвора.

Той беше признат за виновен в получаване на подкуп от бразилска строителна фирма в замяна на договори с бразилската държавна петролна компания Petrobras.

Лула прекарва 580 дни в затвора, преди присъдата му да бъде анулирана и той да се върне в политическата битка.

„Опитаха се да ме погребат жив, но ето ме тук сега“, каза той, започвайки победната си реч.

Проучванията на общественото мнение предполагаха от самото начало, че той ще спечели изборите, но след като преднината му на първия тур беше много по-малка от прогнозираното, много бразилци започнаха да се съмняват в тяхната точност.

Поддръжниците на Жаир Болсонаро, окуражени от твърденията на техния кандидат, че политическото статукво и медиите са против него, наподобяващи тези на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, повярваха в шансовете му да спечели.

Въпреки загубата на Болсонаро законодателите, близки до него, спечелиха мнозинство в Конгреса на страната, което означава, че Лула ще се сблъска с твърда опозиция срещу политиката му в законодателния орган.

Но Лула, който изкара два мандата на поста между януари 2003 г. и декември 2010 г., не е неопитен в създаването на политически съюзи.

За свой вицепрезидент той избра бившия си съперник Джералдо Алкмин, който се кандидатира срещу Лула на предишни избори.

В победната си реч той изрази помирителен тон, като каза, че ще управлява за всички бразилци, а не само за тези, които са гласували за него.

„Тази страна се нуждае от мир и единство. Това население не иска да се повече битки“, каза той.

Жаир Болсонаро все още не е признал загубата си. Кампанията отчасти беше толкова напрегната, защото крайнодесният президент изрази съмнения, без да предлага никакви доказателства, относно надеждността на бразилската система за електронно гласуване.

Това подклажда страхове, че той може да не приеме резултата, ако загуби..

Ден преди втория тур обаче той заяви: „Няма ни най-малко съмнение. Който има повече гласове, печели изборите. Това е демокрацията“.

В самия ден на изборите автобусите, превозващи гласоподаватели до урните, бяха спрени от полицията, което според кампанията на Лула е било опит да им попречи да гласуват.

Съдията от Върховния съд Александър де Мораес разпореди на полиция да премахне всички блокади и проверки по магистралите.

Той каза, че въпреки че някои избиратели са били забавени, никой не е бил възпрепятстван да гласува. Тези инциденти обаче повишиха значително напрежението.

Сега има много очаквания кога и какво ще каже Болсонаро, след като вече е ясно, че за него са подадени по-малко гласове, отколкото за Лула.

Изборите  бяха наблюдавани отблизо не само в Бразилия, но и в чужбина, тъй като екоактивистите се тревожеха, че още четири години с президентство на Болсонаро щеше да доведе до по-нататъшно обезлесяване в тропическите гори на Амазонка.

Лула се позова на тези страхове в речта си след обявяването на резултатите, като каза, че е „отворен за международно сътрудничество за защита на Амазонка“.

„Днес казваме на света, че Бразилия се завърна. Тя е твърде голяма, за да бъде прогонена в тази тъжна роля на глобален парий“, добави той.

Но в основата на речта му беше обещание за справяне с глада, който се увеличава в Бразилия и засяга повече от 33 милиона души.

Ключът към популярността на Лула по време на първите му два мандата беше измъкването на милиони бразилци от бедност.

Вотът за Лула консолидира новата „розова вълна“ в Латинска Америка след победата на левицата на изборите в Колумбия и Чили.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ